1305 (1105) 2018-01-05 - 2018-01-11

Teatralny kalejdoskop 2017

Nadszedł czas podsumowań, również teatralnych. Co działo się w zeszłym roku w gdyńskich teatrach? Ile było premier? Które z nich najbardziej zachwycały widzów? I co planuje Teatr Muzyczny, aby uczcić rok jubileuszowy?

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w ubiegłym roku odwiedziło ponad 247 tys. widzów. Odbyło się 5 premier teatralnych: dwie na Dużej Scenie: „Wiedźmin” w reż. Wojciecha Kościelniaka oraz „Rewia Jubileuszowa” w reż. Bernarda Szyca. Trzy na Scenie Kameralnej: „Brzechwa dla Dzieci” w reż. Bernarda Szyca, „Sceny miłosne dla dorosłych” w reż. Igora Michalskiego oraz „O czułości” w reż. Doroty Kolak.
Rok 2018 jest dla gdyńskiego teatru muzycznego rokiem jubileuszowym. W ciągu 60 lat istnienia zrealizowanych zostało ponad 450 premier musicali, operetek, spektakli muzycznych, baletowych, kabaretowych, bajek, koncertów i spektakli kameralnych.
Wydarzenia roku jubileuszowego to przede wszystkim premiery: „Gorączka sobotniej nocy” w reż. Tomasza Dutkiewicza, „Tlen” w reż. Rudolfa Zioło, „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w reż. Michała Zadara.
Planowane są także projekty edukacyjne: fotograficzna wystawa plenerowa, wystawy kostiumów, debata naukowa z udziałem dyrektorów teatrów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli środowiska akademickiego. Odbędą się również m.in.: wycieczki sentymentalne śladami teatru muzycznego, plenerowe spektakle w ramach akcji „Muzyczny swojemu Miastu”.
18 maja 2018 roku zaplanowana jest także Gala Jubileuszowa, podczas której zostaną przyznane nagrody i odznaczenia. Wprowadzony zostanie też nowy system sprzedaży biletów z wieloma dodatkowymi udogodnieniami dla widzów. Z początkiem roku nastąpi również odsłona nowej strony internetowej wraz z uruchomionym eSklepem, w którym będzie można zakupić gadżety teatru muzycznego w Gdyni.

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

W sezonie artystycznym 2016/2017 w teatrze miejskim odbyło się 5 premier. Gdyńska publiczność zobaczyła spektakle: „Prawda. Komedia małżeńska” w reż. Zbigniewa Rybki, „Balladynę” w reż. Jacka Bały czy „Następnego dnia rano” w reż. Grzegorza Kempinsky’ego.
Jedną z bardziej spektakularnych premier był spektakl „Kursk” w reż. Krzysztofa Babickiego, rozgrywający się na scenie Daru Pomorza. Dużą popularnością cieszyła się też sztuka „Jesteśmy na wczasach…” w reż. Jarosława Kiliana, muzyczny spektakl, którego akcja toczyła się na Scenie Letniej w Orłowie.

Teatr Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna gra przez cały rok, zapraszając widzów na spektakle w podziemiach dworca oraz w plenerze.
W sezonie artystycznym 2016/2017 odbyło się 5 premier. Przedstawione zostały z dużym sukcesem zarówno doskonale zrealizowane spektakle, oparte o teksty klasyczne, jak i na wskroś współczesne. Gdyńska publiczność zobaczyła spektakle: „Burmistrz” w reż. Ewy Ignaczak, „Dwoje” w reż. Marka Sadowskiego, „MASSKA” w reż. Idy Bocian i Ewy Ignaczak, „Abecadło wcale z pieca nie spadło” w reż. Luby Zarembińskiej i „Dzielny Kapitan Ahab” w reż. Grzegorza Kujawińskiego.
Jednak w tym roku teatr jeszcze bardziej niż zazwyczaj zbliżył się do widzów. Poprzez projekty „Teatr nadaje na Witomino”, „Gdynia ReAktywacja”, "paraDAradę. Kultura ReAktywuje dzielnice", „Spektakl plenerowy MASSKA”, „Teatr Zajechał na Chylonię” i Festiwal Pociąg do Miasta docierał z kulturą do oddalonych od centrum dzielnic miasta, poznając lokalną tożsamość, zawiązując ścisłą relację z mieszkańcami i budując wspólnotę wokół wspólnej sprawy.