Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.  Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
1308 (1108) 2018-01-26 - 2018-02-08

Gdyńscy bobsleiści szykują się na Igrzyska!

Łukasz Miedzik i Krzysztof Tylkowski - gdyńscy reprezentanci na zimową olimpiadę, fot. facebook.com/WKSFlotaGdynia

Łukasz Miedzik i Krzysztof Tylkowski - gdyńscy reprezentanci na zimową olimpiadę, fot. facebook.com/WKSFlotaGdynia

25.01.2018 r.

To już pewne – Gdynia będzie miała dwóch wyjątkowych reprezentantów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang! Decyzją Polskiego Komitetu Olimpijskiego do Korei polecą bobsleiści WKS Floty Gdynia, Krzysztof Tylkowski i Łukasz Miedzik. Zawodnicy będą jedynymi sportowcami z Trójmiasta na zimowej olimpiadzie. Ostatni raz trójmiejskie kluby cieszyły się z reprezentantów 30 lat temu!

Krzysztof Tylkowski i Łukasz Miedzik – te dwa nazwiska będą z dumą reprezentować Polskę, Gdynię, ale też całe Trójmiasto na zimowej olimpiadzie w Pjongczang. Bobsleiści, którzy są zawodnikami gdyńskiej Floty już niedługo wsiądą na pokład samolotu do Korei Południowej – dokładnie 8 lutego rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Polska dwójka Luty/Tylkowski podczas jednego ze swoich zjazdów, fot. Polski Związek Bobsleja i Skeletonu

Będą reprezentować biało-czerwone barwy w rywalizacji tak zwanych „dwójek” mężczyzn. Tylkowski do pary z Mateuszem Lutym z KU AZS UMCS Lublin to podstawowi zawodnicy, z kolei drugi z gdynian – Miedzik – będzie pełnił rolę rezerwowego. Zgodnie z harmonogramem igrzysk w Pjongczang polska załoga rozpocznie rywalizację 18 lutego, o 12:05 polskiego czasu.

Niemożliwe nie istnieje” - takimi słowami WKS Flota podsumowuje kwalifikację Tylkowskiego i Miedzika, podkreślając, że sekcja bobslejowa działa w Gdyni dopiero od dwóch lat. Klub ma więcej powodów do radości, bo to pierwsza w historii obecność zawodników Floty na zimowej olimpiadzie. Co więcej, kibice sportów zimowych z Trójmiasta nie mieli okazji oglądać lokalnych reprezentantów już od 30 lat! Po raz ostatni zaprezentowała się w 1988 roku w kanadyjskim Calgary para łyżwiarzy figurowych Stoczniowca Gdańsk – Honorata Górna i Andrzej Dostatni. Sportowców Floty trenuje na co dzień Łotysz Janis Minins, były brązowy medalista Mistrzostw Świata.

Krzysztof Tylkowski pełni rolę głównego rozpychającego. W tym roku skończy 30 lat, a zaczynał w lekkoatletycznych biegach na 400 metrów. Do tej bobsleista wywalczył między innymi 1. miejsce w zawodach Pucharu Europy w niemieckim Altenbergu oraz 3. miejsce w w norweskim Lillehammer. Jest też ubiegłorocznym Mistrzem Polski oraz finalistą Pucharu Świata w Winterbergu.

Łukasz Miedzik, który w Pjongczang będzie rezerwowym rozpychającym, ma 26 lat. Podobnie jak Krzysztof, również zaczynał od lekkiej atletyki – startował w biegach sprinterskich na 60 oraz 100 metrów. Jego największymi dotychczasowymi osiągnięciami na bobslejowych torach są dwa starty na Mistrzostwach Świata, w 2016 oraz 2017 roku.

Podczas bobslejowej rywalizacji zawodnicy pokonują tor od 1200 do 1550 metrów. Średnie nachylenie sięga nawet 15 procent. Warto dodać, że przeciążenia odczuwalne przez bobsleistów podczas zjazdu osiągają wartość 4G. Tak zwany „bob” może rozpędzić się do prędkości maksymalnej nawet do 135 km/h!