Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji) Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji)
1308 (1108) 2018-01-26 - 2018-02-08

Gdyńskie Poruszenie z nowymi rowerami biegowymi

Uczestnicy zajęć Gdyńskiego Poruszenia dla osób z niepełnosprawnością ruchową 14 stycznia odbyli pierwszy trening na mobilerach, czyli trzykołowych rowerach biegowych, które Miasto Gdynia kupiło od Fundacji Złotowianka.
Mobilery nie są zwykłym sprzętem sportowym. Nie tylko pozwalają osobom z niepełnosprawnościami choć na chwilę uwolnić się od ograniczeń, ale także wzmacniają kondycję i mogą przyczynić się do wszechstronnej rehabilitacji – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, które organizuje bezpłatne zajęcia sportowe dla gdynian.
Trzykołowe rowery biegowe pełnią funkcję rehabilitacyjną i sportową. Można z nich korzystać na powietrzu i w budynku. Sprzęt został skonstruowany tak, by jego użytkownicy, już przy niewielkiej liczbie wykonanych ruchów, mogli zacząć się przemieszczać. Przed rozpoczęciem korzystania z mobilera, użytkownik musi przyjąć pozycję stojącą, z dużym pochyleniem do przodu. Ułatwia to specjalna, ergonomiczna podpórka, znajdująca się na wysokości klatki piersiowej oraz pasy bezpieczeństwa, które pełnią także funkcję stabilizującą.
Wydaje się, że jesteśmy świadkami nowego trendu, który u osób z niepełnosprawnością może zyskać uznanie. W niektórych miastach zakładane są sekcje RaceRunningu dla osób poruszających się na mobilerach. Gdzieniegdzie organizowane są nawet zawody w tej nowej, rodzącej się właśnie dyscyplinie sportu.
Start w zawodach na rowerach biegowych jest dla osób z niepełnosprawnością niezwykle motywujący i daje im ogromną satysfakcję – mówi Magda Biegańska, prowadząca zajęcia dla osób z niepełnosprawnością ruchową w ramach Gdyńskiego Poruszenia. – Osoby z porażeniem czterokończynowym z wielu sportów są wykluczone. Pozostaje im albo boccia, która jest mało dynamicznym sportem, albo właśnie taki rower – dodaje.
Wszyscy niepełnosprawni ruchowo sympatycy aktywnej formy spędzania wolnego czasu mogą korzystać z bezpłatnych zajęć z wykorzystaniem trzykołowych rowerów biegowych. Spotkania odbywają się w niedziele, o godz. 13.00 w Hali Lekkoatletycznej GCS (ul. Olimpijska 5/9 – wejście od strony Stadionu Miejskiego).