1309 (1109) 2018-02-09 - 2018-02-15

Sakiewka pomoże ocieplić relacje

Gdy ktoś wyciągnie do Ciebie rękę z kolorową, małą sakiewką – przyjmij ją. Otwórz, rozwiń znajdującą się w środku kartkę i przeczytaj umieszczony na niej tekst. „Jest mi miło, kiedy ludzie wykonują drobne gesty, okazując mi życzliwość i sympatię”. Ta sakiewka to Ocieplacz Relacji między osobami z niepełnosprawnością intelektualną, a zdrowymi. W gdyńskim inkubatorze innowacji społecznych trwa właśnie testowanie projektu JAK? autorstwa Beaty Podlasek.
Od kilku tygodni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Adapa z Gdyni wycinają z kolorowego materiału idealne koła, układają na nich karteczki ze specjalnym przesłaniem oraz muszelki. Całość związują rzemykiem w zgrabną sakiewkę opatrzoną znakiem zapytania.
Takie prezenty trafiają prosto z rąk osób z niepełnosprawnością intelektualną (lub ich opiekunów) do rąk osób zdrowych. Mają ułatwiać kontakty, burzyć stereotypy, przełamywać strach. Obdarowywanie odbywa się w ramach projektu JAK?. To innowacja społeczna autorstwa Beaty Podlasek, testowana w gdyńskim inkubatorze pomysłów. Konkurs na projekt ocieplacza wygrał Krzysztof Kolski.
Nie wiemy, jak się zachowywać w obecności osób z niepełnosprawnością intelektualną. – przyznaje Beata Podlasek – Tymczasem „inne” zachowanie nie wynika z braku kultury, ze złej woli, tylko z natury.
Autorka projektu wraz z mężem prowadzi rodziny dom dziecka, w którym opiekują się także niepełnosprawnymi maluchami.
Sakiewki rozdawane będą do końca lutego. Później przeprowadzone zostanie badanie. Chodzi o refleksje osób testujących, ich relacje na temat reakcji obdarowywanych, tego, jak projekt został odebrany i czy spełnił swoje zadanie. Z pierwszych informacji docierających do Beaty Podlasek wynika, że reakcje są więcej niż pozytywne.
Innowacja JAK? testowana jest w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę – wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych”, w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Przedsięwzięcie ma pomóc w rozwoju nowatorskich, oddolnych rozwiązań skierowanych do osób wymagających wsparcia ze względu na niepełnosprawność, chorobę lub wiek oraz ich opiekunów.