1310 (1110) 2018-02-16 - 2018-02-22

Dołącz do gdyńskiej rodziny

mat. prasowe UM Gdyni

mat. prasowe UM Gdyni

Gdynia z okazji swoich urodzin ma dla mieszkańców, obecnych i przyszłych, trzy ciekawe niespodzianki. Każdy nowo meldujący się gdynianin otrzymuje pakiet powitalny od miasta. Każdy, kto w tym roku rozliczy swój podatek w Gdyni, może wziąć udział w loterii. Oprócz tego wszyscy otrzymujemy elektroniczną mapę tego, co powstanie lub zostało zbudowane w gdyńskich dzielnicach w ostatnich latach.
Dla każdego dynamicznie rozwijającego się miasta bardzo istotne jest budowanie trwałych relacji z jego mieszkańcami. Dzieje się to m.in. poprzez meldowanie się w miejscu stałego zamieszkania, ale i rozliczanie podatku w mieście, w którym się mieszka.
Meldunek się liczy
Meldunki, a więc informacja o dokładnej liczbie mieszkańców umożliwia prognozowanie potrzeb miasta z uwzględnieniem poszczególnych dzielnic. Dzięki posiadanej na podstawie liczby meldunków wiedzy przewidywane są m.in. potrzeby dotyczące transportu publicznego czy tworzenia nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach. Nie jest to bez znaczenia również dla inwestycji w dzielnicach. Gdynia od wielu lat konsekwentnie wspiera procesy partycypacyjne oparte o budżet obywatelski czy zwiększanie możliwości Rad Dzielnic.
W przypadku tych ostatnich, ich coroczny budżet jest wyliczany na podstawie liczby osób zameldowanych w dzielnicach.
Rozlicz PIT w Gdyni
Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania to jeden z kluczowych elementów zasilających budżet miasta. Aż 37 procent podatku płaconego przez mieszkańców do urzędu skarbowego wraca do gminy, która została wskazana jako miejsce zamieszkania i nie jest to w żaden sposób powiązane z meldunkiem. Wiele osób jest przywiązanych do miejsca, w którym zawsze składało PIT, pomimo tego, że od krótszego czy dłuższego czasu zamieszkuje w nowym miejscu.
– Wśród mieszkańców Gdyni jest coraz więcej osób, które przeprowadziły się z różnych zakątków Polski, wybierając nasze miasto jako swoje wymarzone miejsce do życia. Chcemy, aby razem z nami budowali i rozwijali Gdynię – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Każda z osób, która rozliczy podatek w gdyńskim urzędzie skarbowym dołoży cegiełkę, dzięki której miasto od lat jest wskazywane jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do życia w Polsce, będzie dalej zapewniało najwyższe standardy swoim mieszkańcom.
Witaj w Gdyni
Chcąc zatem zachęcić nowych mieszkańców do formalnego dołączenia do gdyńskiej społeczności poprzez meldunek i jednocześnie pragnąc uczcić kolejne urodziny Gdyni, rozpoczynamy akcję „Witaj w Gdyni”.
Dla wszystkich meldujących się po raz pierwszy w Gdyni osób przygotowaliśmy pakiet powitalny zawierający karnety umożliwiające skorzystanie z atrakcji, które pomogą zaprzyjaźnić się z nowym miastem. – zapowiada Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Pakiet obejmujący karnety do Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Centrum Experyment, Gdyńskiego Centrum Filmowego i na mecz Arki Gdynia, ma umożliwić nowym mieszkańcom Gdyni, zarówno tym najmłodszym, jak i starszym, poznanie urody miasta, jego unikatowej historii i najciekawszych miejsc. Wszystko po to, by jak najszybciej poczuli się gdynianami, dumnymi i zakochanymi w swoim mieście.
Sam proces meldunku jest prosty i cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Urząd Miasta Gdyni, jako jeden z nielicznych w Polsce, przyjmuje zainteresowanych także w soboty w godz. 8:00-14:00, a od 1 stycznia br. zameldować się można również przez internet za pośrednictwem platformy ePUAP. Większa liczba zameldowanych pozwoli na jeszcze lepsze projektowanie usług i przestrzeni oraz nowe inwestycje w naszym mieście, a to bezpośrednio wpłynie na komfort życia wszystkich gdynian.
Mapa zmian w Twojej okolicy
Żeby przybliżyć mieszkańcom skalę inwestycji w mieście i poszczególnych dzielnicach opracowaliśmy „Mapę zmian w twojej okolicy”, na której zaznaczyliśmy przeszło 1200 inwestycji zrealizowanych w latach 2014-2017 oraz ok. 650 realizowanych obecnie i planowanych do realizacji. Na mapie pokazane są nie tylko spektakularne i powszechnie znane mieszkańcom realizacje, ale także te mniejsze jak np. budowa chodnika czy placu zabaw w najbliższym sąsiedztwie.

  • ikonaOpublikowano: 15.02.2018 15:58
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.02.2018 16:07
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona