1312 (1112) 2018-03-02 - 2018-03-08

11-letni Staś przejdzie do historii

11-letni Staś Korycki przejdzie do historii gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Po pierwsze dlatego, że jest najmłodszym autorem przygotowywanego wniosku, po drugie – bo zorganizował pierwsze dziecięce prawybory do BO.
Zaczęło się od braku boiska.
Chciałem, żeby przy mojej szkole było miejsce, w którym moglibyśmy trenować – mówi Staś, który uczy się w SP nr 31 i trenuje w Uczniowskim Klubie Sportowym Cisowa. – Wiedziałem, że jest Budżet Obywatelski, bo głosowałem w nim wcześniej i chciałem, żeby teraz w jego ramach powstało boisko. Po rozmowach z rodzicami, dyrektorem i nauczycielami okazało się, że boisko mogłoby zostać zbudowane z innych pieniędzy, a te z budżetu można by wykorzystać na budowę przy szkole bieżni oraz placu zabaw.
Zajął się przygotowaniem tego drugiego projektu. Z pomocą taty wybrał urządzenia, które mogłyby się na placu zabaw pojawić. Stworzył kilkanaście pomysłów. Oraz jeszcze jeden – na szkolne prawybory do Budżetu Obywatelskiego 2018. Wsparli go dyrektor, wychowawczyni, nauczyciele, pracownicy administracji.
Chciałem, żeby każdy uczeń mojej szkoły mógł zdecydować, jak plac zabaw miałby wyglądać i w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę – wyjaśnia Staś. – Teraz myślę, że mogłem to zrobić wcześniej, bo okazuje się, że prawie każdy ma jakiś pomysł.
Dla swojego przedsięwzięcia wymyślił hasło: „Dzieci głosują, dorośli budują”.
Przygotował specjalne karty z możliwymi wariantami urządzenia placu. Uczniowie klas 0-3 mają do dyspozycji sześć zestawów, starsi (klasy 4-7) – siedem. Każdy uczeń SP nr 31 otrzymał swoją kartę. Dzięki życzliwości pracowników szkoły na korytarzach stanęły specjalne tablice informacyjne oraz dwie urny do głosowania; po jednej dla każdej grupy wiekowej. Prawyborcza machina zatrzymała się 27 lutego o godz. 12.50. Po zliczeniu wyników, projekt wraz z wybraną przez uczniów wersją urządzenia placu złożono do gdyńskiego BO 2018.
Jeśli nie uda się w czerwcu wygrać, zgłoszę projekt jeszcze raz, za rok – zapowiada Staś Korycki.