Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1312 (1112) 2018-03-02 - 2018-03-08

Nowa karetka dla Gdyni

Flota Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się o nowego Mercedesa Sprintera 319. Karetka będzie stacjonować na Wiczlinie.
– Najcenniejsze jest życie, a nowoczesny sprzęt ratownictwa medycznego to sprawniejsza pomoc w nagłych wypadkach. Tam, gdzie liczy się każda minuta, sprzęt nie może zawodzić – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. – W Gdyni stawiamy na bezpieczeństwo i związane z nim konsekwentne podnoszenie poziomu opieki zdrowotnej. Nowy ambulans z pewnością się do tego przyczyni.
Mercedes Sprinter 319 to ambulans ratunkowy typu C służący jak ruchoma jednostka intensywnej terapii.
Karetka posiada kompleksowe wyposażenie medyczne, w tym specjalistyczne nosze oraz zaawansowany defibrylator Lifepak 15.
Zanim pacjent trafi do szpitala trzeba go zbadać i zdiagnozować. Do tego mamy defibrylator, dzięki któremu możemy zobaczyć rytm serca. Pulsoksymetr, który pokazuje nasycenie tlenu w organizmie. A także ciśnieniomierz. – mówi Mariusz Tyszko, ratownik medyczny.
Ambulans będzie stacjonował przy ul. Księżycowej na Wiczlinie jako karetka podstawowa Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego. Koszt nowego ambulansu wyniósł 466.183,66 zł z czego 450 tys. zł pochodzi z dotacji przyznanej przez wojewodę pomorskiego. Pozostała kwota została pokryta ze środków MSPR w Gdyni.
Nowa jednostka zastąpi Mercedesa Sprintera 318 CDI z 2008 r., który przejechał już w służbie zdrowia ponad 300 tys. km i teraz pełni funkcję pojazdu zastępczego.
Łącznie z nowym pojazdem Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni posiada 17 ambulansów, w tym 7 pracujących w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.