1314 (1114) 2018-03-16 - 2018-03-22

Gdynia na wiosnę zakwitnie

Dla Biura Ogrodnika Miasta zima to czas intensywnych przygotowań do nadchodzącej wiosny. To właśnie wtedy nabierają kształtów główne zadania i projekty, których realizacja rozpoczyna się gdy na dworze zrobi się cieplej. W tym roku nie zabraknie nowości. Na miejskich rabatach pojawią się rośliny warzywne.

Pierwsze rabaty warzywne powstaną przy skwerze Kościuszki. Rośliny zostaną posadzone we wzorze. Znajdziemy tam m.in. ozdobną pietruszkę i buraczki. Gatunków roślin będzie więcej. Wiadomo, że na kapustę poczekamy do jesieni.

– Nie chcemy od razu zdradzać wszystkich niespodzianek. Prosimy o uważne przyglądanie się gdyńskim zieleńcom. W najbliższych tygodniach z niecierpliwością będziemy czekać na kwitnienie roślin cebulowych, które zostały posadzone w poprzednich latach, ale też wzbogacone jesienią ubiegłego roku o nowe gatunki i miejsca. Są to tulipany, narcyzy, ale też czosnki, cebulice, szafirki i śnieżniki. Mamy nadzieję, że niektóre z nich mile zaskoczą mieszkańców i turystów – mówi Hanna Niedźwiecka-Pasternak, kierownik Biura Ogrodnika Miasta.
Kolejny raz wiosenny projekt kwietnika przed Urzędem Miasta zostanie wykonany na podstawie propozycji dzieci ze Szkół Podstawowych. Pozwala to młodym gdynianom poznać proces powstawania rabat, poczuć jak można wpłynąć na otoczenie i uzmysłowić, że twórcze myślenie może przybrać realne kształty i dać radość innym mieszkańcom.
W obsadzie letniej nie zabraknie znanych i lubianych kosmosów, aksamitek, szałwii, cynii, koleusów oraz petunii w otoczeniu dodających dynamiki i lekkości traw ozdobnych – wymienia Hanna Niedźwiecka-Pasternak. – Będą to nowe, często nietuzinkowe, połączenia i interesujące kompozycje, zarówno pod względem materiału roślinnego, jak też układu i kolorystyki. Powiewem świeżości będą rośliny warzywne. Ich niewątpliwe walory estetyczne świat docenia już od lat. W Gdyni będzie to nowość – dodaje.