Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
1314 (1114) 2018-03-16 - 2018-03-22

ORP Sokół trafi do Muzeum Marynarki Wojennej

ORP Sokół, okręt podwodny typu Kobben, obecnie jeden z trzech, które posiada polska Marynarka Wojenna, zostanie wycofany ze służby w połowie roku. Ta niezwykła jednostka stanie się wtedy obiektem muzealnym Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
ORP Sokół po wycofaniu ze służby stanie na lądzie jako okręt-muzeum. Otrzymaliśmy na to zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie wydarzy się to jednak od razu. To początek skomplikowanego procesu. Przygotowanie jednostki do nowej roli, jak i miejsca, w którym miałby zostać wyeksponowany, może zająć nawet 2-3 lata. Trzeba stworzyć dokumentację przystosowania jednostki do nowej funkcji, opracować całą ścieżkę zwiedzania, a także sporządzić koncepcję jej przetransportowania. Najbardziej optymalnym miejscem do wyeksponowania okrętu byłoby molo Południowe, w okolicy skweru Kościuszki, gdzie znajduje się już Dar Pomorza i ORP Błyskawica. Większą ilością informacji na pewno będziemy dysponować w ciągu najbliższych kilku miesięcy – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
ORP Sokół to jeden z trzech okrętów podwodnych typu Kobben, jakie posiada polska Marynarka Wojenna. Jednostka jest przystosowana do działania we wszystkich rejonach świata. Do jego podstawowych zadań należy przede wszystkim zwalczanie okrętów nawodnych i podwodnych oraz transportów przeciwnika, prowadzenie rozpoznania oraz transport i desant grup rozpoznawczo-dywersyjnych. Prowadzi także osłonę przejścia bojowych zespołów okrętowych oraz szlaków komunikacyjnych.
Obecnie w służbie, oprócz Sokoła, pozostają jeszcze ORP Bielik i ORP Sęp.
ORP Sokół jest spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Okręt został wcielony do służby 4 czerwca 2002 roku i w tym też dniu pierwszy raz podniesiono na nim polską banderę wojenną.