1314 (1114) 2018-03-16 - 2018-03-22

Port kupi tereny po Naucie

Gdyński port kupi działkę przy ul. Waszyngtona 1 w Gdyni. Teren sprzedaje Stocznia Remontowa Nauta. Nadal będzie tam prowadzona działalność portowa. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. złożył najkorzystniejszą ofertę w procedurze przetargowej.
O przeznaczeniu terenu zadecydowały mechanizmy rynkowe. Port dba o swój rozwój i uznał, że ten teren jest mu niezbędny. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględniliśmy działkę jako teren miejski albo portowy. W ten sposób zostawiliśmy otwarte drzwi dla potencjalnych inwestorów. Nie wykluczyliśmy wariantu, że to właśnie port będzie gospodarzem tego miejsca. – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. – Należy przypuszczać, że decyzja o zakupie terenów postoczniowych oznacza, że będą tam realizowane funkcje portowe. To nie przekreśla tego, co już się dzieje obok – na styku lądu i morza powstaje prestiżowa dzielnica – Śródmieście Morskie.
Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo miasta na działce nie będzie mogła być prowadzona uciążliwa działalność produkcyjna.
Jako jeden z podmiotów gospodarki morskiej cieszymy się, że tereny przy Waszyngtona pozostaną częścią portu i wierzymy, że Zarząd Morskiego Portu Gdynia będzie na nich realizować interesujące projekty, które przyniosą wiele korzyści zarówno w wymiarze lokalnym, i jak krajowym. Dla nas sprzedaż tych terenów kończy pewien etap w historii spółki i pozwoli skupić się na realizacji naszej podstawowej działalności, w tym między innymi tak prestiżowych kontraktów jak okręt rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz udział w konsorcjum realizującym projekt Ratownik dla Marynarki Wojennej RP, o czym informowaliśmy w poprzednim roku – tłumaczy Paweł Brzozowski, wiceprezes zarządu Nauty.
Sprzedany teren obejmuje łącznie powierzchnię 61.935 m2 i aktualnie zabudowany jest magazynami, budynkami warsztatowym, produkcyjnym i biurowym. Posiada pełną infrastrukturę techniczną oraz komunikacyjną.