1314 (1114) 2018-03-16 - 2018-03-22

Weekend z podróżnikami za nami

Jubileuszowe 20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów za nami. Ostatniego dnia imprezy wręczono nagrody za podróżnicze osiągnięcia dokonane w 2017 roku.
Laureatów wybiera Kapituła Kolosów. Kolosy są przyznawane w pięciu równorzędnych kategoriach: podróże, żeglarstwo, alpinizm, eksploracja jaskiń oraz wyczyn roku. Jest też nagroda za całokształt osiągnięć. Super Kolos to honorowe wyróżnienie przyznawane za całokształt osiągnięć lub w uznaniu wybitnego historycznego dokonania.
Kolosy/fot MS
Super Kolosa 2017 za całokształt osiągnięć otrzymała Anna Czerwińska. To wybitna himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników. Jest pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi.
To najważniejsze wyróżnienie w moim życiu. Już bardziej super nie będzie, więc jestem dumna. Do dziś, tak właściwie nie zdawałam sobie sprawy, jak ja długo po tych górach deptałam. I jeszcze się nachodzę. Mam jeszcze głód gór w sobie – mówi laureatka.

Kolosa w kategorii „Podróże” otrzymali Norbert Pokorski i Marek Połchowski za „Grenlandzką podróż w czasie”.
Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do Tomasza Wojtowicza za to, że obleciał świat awionetką, Macieja Besty za samotne przejście przez Góry Byrranga oraz Magdaleny Konik za dokumentację pasterskiego życia w Tuszetii.
Kolosa w kategorii „Alpinizm” otrzymał Marek Raganowicz za dwa przejścia na Ziemi Baffina.
Wyróżnienia w tej kategorii dostali Katarzyna Ośka i Michał Czech za wyprawę El Capitan klasycznie oraz Marcin Tomaszewski jako kierownik wyprawy do północno-zachodnich wybrzeży Grenlandii.
Kolosa w kategorii „Wyczyn roku” otrzymał Aleksander Doba za Trzecią Transatlantycką Wyprawę Kajakową.
Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do Michała Kiełbasińskiego za projekt runDOG. Jukon i Alaska śladem psich zaprzęgów oraz Kamili Kielar za Pacific Crest Trail i Romualda Koperskiego za samotny rejs przez Atlantyk łodzią wiosłową.
Kolosa w kategorii „Eksploracja jaskiń” otrzymał Speleoclub Wrocław za eksplorację jaskiń Picos.
Wyróżnienie w tej kategorii zdobył Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego za eksplorację jaskiń Gór Przeklętych.
W kategorii „Żeglarstwo” Kolosa nie przyznano. Natomiast wyróżnienia otrzymali Michał Palczyński za 6-miesięczny rejs po trudnych wodach Arktyki oraz Piotr Czarniecki za samotny rejs przez Atlantyk.
Nagrodę specjalną Kolosów 2017 otrzymał Henryk Widera – niegdyś skrzypek, który po przejściu na emeryturę oddał się żeglarskiej pasji. Podróżował na maleńkim jachcie „Gawot”. Dotarł najpierw na Wyspy Kanaryjskie, a potem okrążył Europę (za co dwukrotnie został wyróżniony na Kolosach).
Nagrodę dziennikarzy otrzymał Krzysztof Story za podróż rowerową: #Za drzwiami: Polska pod jednym adresem.
Nagroda publiczności za najlepszy pokaz w hali Gdynia Arena trafiła do Piotra Strzeżysza za opowieść o podróży rowerem z Patagonii na Alaskę.
Nagrodę publiczności za najlepszy pokaz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym otrzymali Ewelina i Paweł Chwastowie za prelekcję: Zamiast pracy, podróż przez pół świata.

Poza Kolosami podczas ceremonii przyznawane są również dwie finansowenagrody. Nagroda im. Andrzeja Zawady to wyróżnienie przyznawane młodym i odważnym podróżnikom, którzy nie ukończyli 35 lat. Ułatwia ona globtroterom realizację ich ambitnych eksploracyjnych celów. Druga to nagroda Wiecznie Młodzi przyznawana podróżnikom po 65. roku życia. Laureat otrzymuje 15 tysięcy złotych z przeznaczeniem na organizację wymarzonej wyprawy.
Obie nagrody wręczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Nagrodę im. Andrzeja Zawady otrzymał Tomasz Owsiany za pomysł na podróż reporterską do Gujany Francuskiej.
Nagrodę Wiecznie Młodzi otrzymał Lech Flaczyński za pomysł wyprawy na Makalu.
Przyznano również Grand Prix wystawy FotoGlob. Nagrodę otrzymała Dominika Mizerska za zdjęcie „Wyjście z cienia”.
Nagrodę publiczności za najlepszą prezentację oraz najlepszą fotografię towarzyszącej Kolosom wystawy FotoGlob zdobył Artur Filipczak za fotografię „Niebiańskie poletko”.
Gratulujemy.

fot. Maurycy Śmierzchalski