1315 (1115) 2018-03-23 - 2018-03-29

Przystań dla południowych dzielnic

Na mapie gdyńskich centrów sąsiedzkich pojawia się właśnie nowy, piąty już punkt. To Przystań Lipowa 15 z Klubem Seniora „Senior+”. Powstanie na osiedlu Fikakowo w Wielkim Kacku. Centrum będzie otwarte dla wszystkich mieszkańców południowej części miasta: dorosłych, rodziców z dziećmi, uczniów, a także seniorów. Przystań zaprasza wszystkich, którzy chcą poznać sąsiadów, spędzić ciekawie czas oraz rozwijać swoje pasje. Pierwsze zajęcia za kilka tygodni.
Sieć centrów sąsiedzkich to wspólna idea gdyńskiego samorządu, miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych, która od połowy 2017 roku nabiera realnych kształtów. Wtedy to zaczęła się bowiem organizacja pierwszej placówki z sieci, Przystani Chylońska 237 w Cisowej.
Gdyńskie Przystanie to przestrzenie tworzone z myślą o trwałej sąsiedzkiej integracji międzypokoleniowej oraz pobudzaniu mieszkańców do aktywności w swojej najbliższej okolicy, otwarciu nowych i ogólnodostępnych dróg rozwoju czy relaksu – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Przystań Lipowa 15 na osiedlu Fikakowo mieścić się będzie w piętrowym budynku przy ul. Lipowej 15, zajmie powierzchnię około 500 m2. Działalność centrum sąsiedzkiego koncentrować się będzie na piętrze oraz na parterze. Druga część parteru przeznaczona zostanie na działalność Klubu Seniora „Senior+”. Jego działalność koordynować będzie Centrum Aktywnego Seniora.
O tym, jakie zajęcia będą się odbywały w Przystaniach, zdecydują sami mieszkańcy. Propozycja obejmuje m.in. zajęcia ruchowe, warsztaty hobbystyczne, wykłady prowadzone przez ekspertów i pasjonatów, wystawy, spotkania z grami planszowymi. Miejsce będzie dostosowane także do działalności klubu rodzica.
Potrzebę stworzenia takiego miejsca w tej części miasta niejednokrotnie zgłaszali sami gdynianie. Przykład dzielnic północnych, gdzie mieszkańcy zainicjowali – dziś prężnie działający – Miejski Klub Seniora „Północ” jest najlepszym dowodem na to, że gdynianie chcą się spotykać i integrować z sąsiadami.
Prace adaptacyjne w budynku przy ul. Lipowej 15 już się rozpoczęły. Pomieszczenia na parterze budynku zostaną przearanżowane, a elewacja zyska nowy wygląd. Z myślą o najstarszych uczestnikach zajęć zniknie znaczna część progów, a dla rodziców i opiekunów najmłodszych mieszkańców wydzielone zostanie miejsce, gdzie będą mogli bezpiecznie zostawić wózki.
Na kolejne Przystanie po Fikakowie mieszkańcy nie będą długo czekać. W tym roku planowane jest otwarcie trzech centrów sąsiedzkich: Przystań Chylońska 237 w Cisowej, Przystań Śmidowicza 49 w Oksywiu, Przystań Opata Hackiego 33 w Chyloni. Otwarcie kolejnej Przystani na Witominie-Radiostacji planowane jest na 2019 rok.
Szacowany koszt utworzenia tych placówek to około 22 mln zł.

  • ikonaOpublikowano: 22.03.2018 16:12
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.03.2018 16:13
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona