1315 (1115) 2018-03-23 - 2018-03-29

Tysiące biegaczy ukończyło Onico Gdynia Półmaraton

Blisko sześć tysięcy biegaczy wzięło udział w trzeciej edycji Onico Gdynia Półmaratonu. Najszybszym z nich okazał się reprezentant Ugandy Ben Chelimo Somikwo, który wygrał po emocjonującym finiszu. Wśród pań pierwsza była Kenijka Christine Moraa Oigo. Najlepszymi z Polaków okazali się: Marcin Chabowski oraz Agnieszka Gortel.
Gdyński bieg organizowany jest pod szyldem IAAF Bronze Label Road Race. To elitarne grono, do którego należą najważniejsze półmaratony na świecie.
To wspaniała impreza, która generuje olbrzymie emocje nie tylko wśród uczestników biegu, ale również kibiców. Dla nas to także próba przed wielkim wydarzeniem, jakim bez wątpienia będą mistrzostwa świata w 2020 roku, które odbędą się na tej samej trasie – mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Mroźny poranek w Gdyni nie zniechęcił uczestników trzeciej edycji gdyńskiego półmaratonu. Na skwerze Kościuszki zameldowało się prawie sześć tysięcy biegaczy z najodleglejszych zakątków świata.
Na czele biegu uformowała się trzyosobowa grupa, prowadzona przez Oubaddiego. Gdy chwilę później dystans zaczął tracić reprezentant Kenii Joseph Mumo, licznie zgromadzeni na ostatnich kilometrach kibice, mogli podziwiać emocjonującą rywalizację pomiędzy Hiszpanem a reprezentantem Ugandy Benem Chelimo Somikwo. Ich walka rozstrzygnęła się na ostatniej prostej przed metą, a zwycięsko wyszedł z niej Somikwo. Ugandyjczyk wygrał trzecią edycję Onico Gdynia Półmaratonu z czasem 1:03:32. Oubaddi finiszował sekundę za nim, a najniższe miejsce na podium przypadło Mumo (1:03:53). Czwarte miejsce zajął Etiopczyk Zelalem Mengistu, a piąty na mecie zameldował się wyraźnie słabszy w tym roku Maiyo Kimaiyo.
W rywalizacji pań mieliśmy do czynienia z popisem jednej zawodniczki. Kenijka Christine Moraa Oigo, która dotychczas w Gdyni dwukrotnie stawała na drugim stopniu podium, już po piątym kilometrze wypracowała sobie osiem sekund przewagi i nie dała się wyprzedzić do samej mety. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Ruth Matebo, a skład podium uzupełniła Etiopka Merine Gezahegn. Najszybsza z Polek, Agnieszka Gortel, zajęła piąte miejsce, ustępując pola reprezentantce Ukrainy Wiktoriji Khapilinie.
Na starcie gdyńskiej „połówki” stanęło łącznie 5915 zawodników, co stawia imprezę w ścisłej czołówce polskich półmaratonów. Blisko 30 procent na mecie stanowiły kobiety.
Tak było w niedzielę. Z kolei sobota należała do najmłodszych biegaczy, dla których niestraszna była minusowa temperatura. Przez linię mety biegów dziecięcych i młodzieżowych przebiegło 337 dzieci z roczników od 2007 do 2015. Jak zawsze starty dzieci wzbudziły wiele pozytywnych emocji i radości.