1315 (1115) 2018-03-23 - 2018-03-29

Wiemy, kto wybuduje buspasy na ul. Morskiej

Pasy zarezerwowane wyłącznie dla autobusów usprawnią ruch w mieście. Pięć odcinków buspasów o łącznej długości ok. 1,3 km na ul. Morskiej zbuduje firma Eurovia Polska SA., która złożyła najlepszą ofertę. Podpisano już umowę, a planowany termin zakończenia prac to luty 2019 roku.
Gdańska firma wybuduje dla Gdyni 5 odcinków buspasów. Trzy w kierunku centrum i dwa w stronę Rumi.
Gdynianie znają już buspasy i przekonali się, jak usprawniają one ruch transportu publicznego. Przy ulicy Morskiej zbudujemy buspasy o łącznej długości ok. 1,3 km. – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Buspasy sprawią, że pojazdy transportu publicznego zarówno autobusy, jak i trolejbusy unikną stania w korkach. Podróż skróci się od kliku do nawet 10 min na całej długości ul. Morskiej. Myślę, że to jeden z tych czynników, który będzie powodował większą atrakcyjność komunikacji publicznej – dodaje.
Łączny koszt to 21,5 mln zł brutto.
Buspasy na Morskiej są budowane w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Oprócz buspasów, inwestycja obejmuje również: modernizację chodników, budowę drogi rowerowej, zatoki autobusowe, przebudowę trakcji trolejbusowej. W ramach projektu zadbamy też o nasadzenia zieleni.
Lokalizacja buspasów została zaprojektowana przy założeniu maksymalnego wykorzystania istniejącej nawierzchni jezdni, czyli prawoskrętów i pasa dzielącego. Dodatkowo wykonawca przebuduje chodniki na odcinku ponad 2,5 km i ścieżkę rowerową o długości blisko kilometra. Modernizacji ulegną także istniejące już zatoki autobusowe oraz sygnalizacja świetlna w obrębie skrzyżowań ul. Morskiej z ulicami: Kalksztajnów, Mireckiego, Grabowo. Przebudowana zostanie również trakcja trolejbusowa. Prace obejmą montaż słupów trakcyjnych i trakcyjno-oświetleniowych. Wykonawca zadba o zieleń miejską. Przewidziano nasadzenie drzew, krzewów oraz założenie nowych trawników i rabat.