1316 (1116) 2018-03-30 - 2018-04-05

Stulecie niepodległości uczczą w morskim stylu

Cztery rejsy, pięć różnych tras i niezwykłe przygody, a wszystko dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tej ważnej rocznicy przygotowywane są te bliższe i te dalsze morskie wyprawy. W maju z Gdyni wystartują trzy z nich: Rejs Niepodległości, rejs „Do granic Niepodległej” i wyprawa „Śladami Biało-Czerwonej”. Z kolei w czerwcu do naszego miasta zawitają uczestnicy „Sail for Independence”.
Serię rejsów organizowanych dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości otworzy wyprawa „Śladami Biało-Czerwonej 2018”. Z Gdyni wyruszy ona 6 maja. Żeglarze spędzą na morzu pięć miesięcy. Będą pływać w dość trudnych i wymagających warunkach. Podczas rejsu odwiedzą zagraniczne miasta i porty, w których żyli, walczyli, działali i tworzyli Polacy. Popłyną na dwóch jachtach – „Allie” i „Tornado”.
Kilka dni później z Gdyni wypłynie „Zawisza Czarny”. Żaglowiec wyruszy w rejs „Do granic Niepodległej”. Będzie on miał charakter edukacyjny. Poza stałą załogą popłyną w nim także 18 uczniów z pomorskich szkół. To laureaci III Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. Udział w rejsie to ich nagroda.
Rejs „Do granic Niepodległej” potrwa trzy dni. Rozpocznie się 15 maja. Wtedy „Zawisza Czarny” wypłynie z Gdyni. Celem rejsu jest pokazanie osób i miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Dlatego jego uczestnicy popłyną wzdłuż morskich granic Polski sprzed II wojny światowej. Podczas rejsu młodzież zapozna się z pomorską tradycją niepodległością i dziedzictwem morskim Pomorza. Z Gdyni żaglowiec popłynie na Hel, potem do Władysławowa, znowu na Hel i 18 maja wróci do Gdyni.
20 maja rozpocznie się największa i najdłuższa morska wyprawa organizowana dla uczczenia stulecia polskiej niepodległości – „Rejs Niepodległości”. Tego dnia „Dar Młodzieży” wypłynie z Gdyni, żeby okrążyć glob. Jego punktem kulminacyjnym będzie udział żaglowca i jego załogi w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. „Dar Młodzieży”, według założeń, powróci do Polski w marcu 2019 roku. Rejs to ogromne wyzwanie, statek spędzi w morzu 10 miesięcy i przepłynie w tym czasie 33 tysiące mil morskich.
W czerwcu do Gdyni przypłynie wyprawa międzynarodowa pod nazwą „Sail for Independence”. Nasze miasto będzie jednym z przystanków na ich trasie. To rejs, w którym biorą udział przedstawiciele czterech krajów nadbałtyckich: Łotwy, Litwy, Estonii i Polski. Wszystkie te państwa w tym roku świętują stulecie niepodległości. Dlatego, z tej okazji, żeglarze zdecydowali się zorganizować wspólny rejs. Każdy kraj reprezentuje pięciu młodych żeglarzy. Płynąć mogą tylko osoby, które nie przekroczyły 30 roku życia. W sumie w wyprawie weźmie udział 20 osób. Polską częścią załogi będzie pięciu żeglarzy z „Zawiszy Czarnego”.

ikona