1318 (1118) 2018-04-13 - 2018-04-19

30 nowoczesnych Solarisów trafi na gdyńskie ulice

Aż 30 nowoczesnych trolejbusów wyprodukowanych przez polską firmę Solaris trafi do Gdyni. Flotę do wiosny 2019 roku zasili kilkanaście przegubowych Trollino 18, które wcześniej były już testowane na gdyńskich ulicach oraz kilkanaście znanych już gdynianom Trollino 12. Oprócz tego dzięki nowym bateriom litowo-jonowym uda się też zmodernizować część używanego taboru.
Umowa, którą miasto podpisało z firmą Solaris obejmuje łącznie dostawę aż 30 nowych trolejbusów, które do wiosny 2019 roku trafią na gdyńskie ulice. Do tego firma dostarczy także nowe baterie litowo-jonowe, które pozwolą na zmodernizowanie 21 pojazdów z obecnego taboru. Baterie razem z dostosowaniem aparatury energoelektronicznej dadzą możliwość przejechania nawet do 20 kilometrów poza siecią trakcyjną, co znacznie ułatwi obsługę niektórych rejonów miasta.
Całe zamówienie opiewa na ponad 95 milionów złotych. Po podpisaniu umowy z wyłonioną w drodze przetargu firmą Solaris, dostawa nowych trolejbusów do Gdyni rozpocznie się już we wrześniu tego roku i zakończy na wiosnę 2019 roku. Wtedy też powinna zakończyć się modernizacja już używanych trolejbusów, której początek jest z kolei planowany na maj tego roku.
Efekty będą odczuwalne dla wszystkich pasażerów, ale szczególnie powinni ucieszyć się mieszkańcy niektórych dzielnic Gdyni, które znajdują się poza siecią trakcyjną.