1318 (1118) 2018-04-13 - 2018-04-19

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
– na wystawę stałą „Gdynia – dzieło otwarte”. Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. W cieniu wielkich dziejowych i społecznych procesów toczyło się wszakże zwykłe życie. Gdynianki i gdynianie kończyli gdyńskie szkoły, w gdyńskich kościołach brali śluby, na gdyńskich cmentarzach chowali swoich zmarłych, dbali o gdyńskie kamienice, do pracy w stoczni jeździli trolejbusami, w gdyńskiej hali robili zakupy, z Gdyni wypływali w morze, do Gdyni wracali.
Wystawa potrwa do 31 grudnia 2024 r.
– na wystawę czasową „Lekcja dizajnu”. To rezultat dotychczasowych działań prowadzonych przez Instytut Dizajnu w Kielcach. Na wystawie prezentowany jest owoc pracy polskich projektantów.
Wystawa czynna do 10 czerwca.
– na wystawę edukacyjną „Co widzisz? Patrzenie na archiwalne fotografie Gdyni”. Ekspozycja czasowa, którą można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni do 17 czerwca, to okazja do nowej interpretacji fotografii dawnej Gdyni.
– na wystawę „Odezwała się ziemia”, która jest efektem prowadzonych przez Muzeum Stutthof w Sztutowie archeologicznych prac poszukiwawczych na obszarze dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, poza obecnym terenem muzeum.
Wystawa czynna do 30 czerwca.
Szczegóły www.muzeumgdynia.pl.
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza:
– na wystawę „Rozproszenie. Emigracja Marca ’68”. To rozpisana na wiele przejmujących głosów historia pokolenia, dla którego marzec 1968 roku stał się pryzmatem rozbijającym społeczeństwo na tysiące rozproszonych jednostek.
Wystawę można oglądać do czerwca.
– do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych.
Wśród wielu atrakcji goście znajdą kilkumetrową multimedialną instalację globu poświęconą polskiej obecności na świecie.
Szczegóły na www.polska1.pl.
***
Gdyńskie Centrum Filmowe (pl. Grunwaldzki 2) zaprasza na wystawę „Geometria Krajobrazu”. Wystawa fotografii nieżyjącego już Pawła Pierścińskiego (twórcy tzw. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu) została przygotowana przez jego ucznia, gdynianina Sebastiana Bacia. Można ją oglądać do 30 kwietnia.
Wstęp wolny.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac Jolanty Żelaznej-Stapf pt. „Piastowskie władczynie i królowe”.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00 do 19 kwietnia.
***
Traffic Design zaprasza do galerii w tuBazie (w parku Kolibki, al. Zwycięstwa 291) na wystawę Pawła Ryżko inspirowaną twórczością Aleksandra Wata.
Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Wydarzenie współfinansowane przez miasto.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni Koło Plastyków (ul. Władysława IV 51) zaprasza na wystawę malarstwa Lidii Cieślińskiej „Według wielkich mistrzów”. Wystawę będzie można oglądać do 30 kwietnia. Wstęp wolny.
***
Biblioteka Grabówek (ul. Morska 113) zaprasza na wystawę obrazów Teresy Gierszewskiej-Janickiej pt. „Akwarelowy melanż”. Wystawę można oglądać w oknach biblioteki do końca kwietnia.
***
Klub Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę prac młodzieży z gdyńskich szkół pt. „Szkiełko i oko”. To zbiór prac podopiecznych z pracowni Joanny Damrat. Młodzi artyści, już po raz kolejny prezentują swoją twórczość z dziedziny malarstwa i rzeźby. Wystawa otwarta w Małej Galerii od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 oraz w soboty i niedzielę na życzenie do 2 maja.
Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era Art zaprasza na zbiorową wystawę malarstwa „Obietnice Wiosny” do lokalu artystycznego „Tygiel” (wejście od ul. Władysława IV).
Wystawę można oglądać do 25 kwietnia.
***
Gdyńskie Centrum Designu (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza na wystawę „Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce”. Znajdą się na niej prace znanych polskich ilustratorów inspirowanych twórczością Karola Śliwki. To pierwsze z wydarzeń w ramach cyklu „Śliwka razy 3”.
***
Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza do Galerii Ratusz na I piętrze Urzędu Miasta (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) na wystawę „Sto lat historii polskiej Marynarki Wojennej”.
Na 28 plansz składa się kolaż archiwalnych, często unikatowych fotografii, pochodzących z zasobów Muzeum Marynarki Wojennej. Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia, można ją oglądać w dni powszednie w godz. 8.00-16.00.
***
Galeria Debiut (ul. Orłowska 8) zaprasza na wystawę prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace z rysunku aktu, rzeźby, grafiki warsztatowej, pleneru rysunkowo-malarskiego oraz tegoroczne prace dyplomowe z form rzeźbiarskich.
Wystawę można oglądać do 22 kwietnia.
Więcej na www.zsplast.gdynia.pl.