1319 (1119) 2018-04-20 - 2018-04-26

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi i wiosna to doskonały czas na porządki. To też okazja, by edukować zarówno najmłodszych, jak i dorosłych, jak ogromną rolę w naszym życiu odgrywa przyroda i w jaki sposób powinniśmy o nią dbać.

Sprzątanie odcinka leśnego potoku Źródło Marii od wejścia do lasu od ulicy Strzelców (Mały Kack).
21 kwietnia w godz. 10.00-14.00.
W tej części lasu jest sporo śmieci zalegających w krzewach i trawie oraz w samej rzece, nanoszonych przez ulewy, wiatr i spacerowiczów. Do uprzątnięcia są opony, butelki plastikowe i szklane oraz różne inne przedmioty, przeróżnej wielkości.
Zadanie nie jest łatwe, ale wspólnymi siłami możliwe do realizacji. Śmiałków chętnych do wsparcia akcji czeka nie lada przygoda i wyzwanie. Teren jest miejscami lekko podmokły, częściowo porośnięty krzewami oraz poprzecinany leżącymi drzewami, w wielu miejscach konieczne będzie wejście do koryta potoku. Wiosenny trening do Runmageddonu pod okiem Kapitana Planety.
Zbiórka uczestników o godz. 10.00 w Małym Kacku, na wysokości wejścia do lasu od ulicy Strzelców. Współrzędne: 54°28’43.3”N 18°30’04.5”E
Organizatorzy zapoznają uczestników z zasadami akcji, zasadami bezpieczeństwa, miejscami, w których należy zostawiać zapełnione worki, gdzie można dostać puste oraz o miejscu i czasie zakończenia akcji.Podzielą zadania. Przekażą worki i rękawice (osoby, które będa sprzątać koryto rzeki, powinny zaopatrzyć się w kalosze).
Organizatorzy: Leśnictwo Witomino, Zarząd Dróg i Zieleni, miasto.
***
„Piękno podwodnego świata”
22 kwietnia w godz. 9.00-18.30 na terenie przy Akwarium Gdyńskim (al. Jana Pawła II)
Stoisko Akwarium Gdyńskiego skupi się na walorach podwodnego świata. Zaprezentowane zostaną duże i małe eksponaty, które będzie można oglądać przy użyciu mikroskopu. Edukatorzy Akwarium opowiedzą historie z nimi związane i zapoznają odwiedzających z ciekawostkami na ich temat. Na najmłodszych uczestników czekać będą różne gry i zabawy, a na starszych zagadki oraz łamigłówki. W trakcie trwania imprezy goście będą mogli złożyć Ziemi najlepsze życzenia, a te najciekawsze zostaną nagrodzone.
Głównym celem imprezy jest promowanie postaw związanych z dbaniem o naszą planetę. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Ziemi wiąże się z inicjatywami służącymi ograniczeniu zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi. Ten problem to nie tylko plastikowe butelki czy jednorazowe siatki, ale również często pomijany mikroplastik, który odgrywa ogromną rolę w zanieczyszczaniu wód. Na stoisku Akwarium pojawią się informacje, jakich składników kosmetyków unikać, by wspólnie dbać o środowisko wodne.
Organizatorem wydarzenia jest Akwarium Gdyńskie.
***
22 kwietnia w godz. 12.00-16.00 w CN Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) w ramach obchodów Dnia Ziemi odbędą się warsztaty i pokazy.
W trakcie kreatywnych warsztatów w ramach Dnia Ziemi, wykorzystując technikę DIY (Do It Yourself) będzie można przerobić przyniesiony z domu nudny t-shirt w desingerską torbę oraz wykonać ekologiczne kosmetyki i środki czyszczące. Nie zabraknie również pokazów naukowych oraz ciekawych gości, którzy opowiedzą, jak zmniejszyć ilość zużywanego w domu plastiku. Wstęp w cenie biletu na wystawę.
Bilety i więcej informacji na stronie
www.experyment.gdynia.pl.

ikona