1319 (1119) 2018-04-20 - 2018-04-26

Galiony Gdyńskie 2017 przyznane

Po raz kolejny wręczono Nagrodę Artystyczną Galion Gdyński. Wyróżnienie otrzymali: Marcin Borchardt, Paweł Huelle, Małgorzata Polakowska, Grzegorz Mołda, Wojciech Marczewski oraz Kopoczyński adwokaci i radcowie prawni jako mecenat gdyńskiej kultury.
Gala rozdania Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni, Galion Gdyński, za rok 2017 odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Statuetki wręczył prezydent Wojciech Szczurek.
– To wielki zaszczyt, że gdyński samorząd może uhonorować tych niezwykłych ludzi sztuki, kultury, którzy zmieniają rzeczywistość nie tylko w wymiarze Gdyni, ale także całego kraju. Sprawiacie Państwo, że każdego dnia stajemy się lepsi, wrażliwsi. Mam takie marzenie, by wasze działania nadal były dla nas inspiracją, początkiem buntu i wstępem do rozmowy i zmiany – mówił podczas gali Wojciech Szczurek.

Galion
fot. Sylwester Ciszek

Nagrodę za Debiut Artystyczny otrzymał Grzegorz Mołda – za film „Koniec widzenia”, który walczył o Złotą Palmę w konkursie filmów krótkometrażowych na festiwalu w Cannes.
Tytuł Animatora Kultury odebrała Małgorzata Polakowska – za projekt teatralny z udziałem więźniarek, projekty w rewitalizowanych dzielnicach oraz Teatrze Gdynia Główna.
W kategorii Kreacja Artystyczna zwyciężył Marcin Borchardt – za film dokumentalny „Beksińscy. Album wideofoniczny” oraz Paweł Huelle – za sztukę „Kursk”.
Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał Wojciech Marczewski. Wybitny scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. Jego filmy, m. in. „Zmory”, „Dreszcze”, „Ucieczka z kina wolność”, „Weiser”, były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Wykłada na polskich i zagranicznych uczelniach.
Nagrodę dla Mecenasa Kultury odebrał Kopoczyński adwokaci i radcowie prawni − za wspieranie Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz szerzenie kultury poprzez samodzielną organizację licznych spotkań z udziałem naukowców i artystów.
Galion Gdyński jest przyznawany od 1995 roku i od tego czasu stał się ważnym elementem budowania gdyńskiego środowiska kulturalnego. Do tej pory wśród nominowanych znalazło się wiele ważnych postaci gdyńskiej, ale także ogólnopolskiej sceny artystycznej. Osoby biorące udział w konkursie to najczęściej aktorzy, reżyserzy, pisarze czy wokaliści.
Gratulujemy.

  • ikonaOpublikowano: 19.04.2018 15:56
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.04.2018 15:57
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona