1320 (1120) 2018-04-27 - 2018-05-10

Jak zadbać o seniorów? Uczyli się od Gdyni

Gdynia gościła kilkudziesięciu przedstawicieli z polskich, duńskich i szwedzkich miast należących do Euroregionu Bałtyk. To warsztaty, które dają okazję do międzynarodowej wymiany dobrych doświadczeń. Miasto służy za przykład między innymi w kwestii aktywizacji seniorów i osób wykluczonych społecznie. Wizyty studyjne przybliżą gościom między innymi działalność Centrum Aktywności Seniora.

„Miasta włączające” – to tytuł i motyw przewodni piątej edycji warsztatów w ramach projektu South Baltic Public Innovators Network, których gospodarzem jest Gdynia. Tym razem chodzi o integrację społeczną różnych grup wiekowych z naciskiem na seniorów, wprowadzenie osób wykluczonych do życia w społeczeństwie i kwestie bezrobocia wśród tej grupy.

Warsztaty mają przybliżyć kilka tematów związanych z aktywnością osób starszych i bezrobotnych – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. – Gdynia to miasto, które jest wyróżniane właśnie za wiele działań związanych z uaktywnieniem osób w tak zwanym srebrnym wieku.

Przypomnijmy, że w przeszłości Gdynia była między innymi pierwszym miastem w Polsce, które otrzymało tytuł „Miasta przyjaznego wiekowi”. Gdyńskie doświadczenia i gotowe rozwiązania przez dwa dni mają stanowić temat do czerpania inspiracji dla innych gmin. Stąd w programie warsztatów znalazło się miejsce na wizyty studyjne, które dadzą możliwość przyjrzenia się z bliska między innymi działalności Centrum Aktywności Seniora – instytucji która z powodzeniem dba na co dzień o jakość życia starszego pokolenia gdynian.

W Gdyni działa nie tylko Centrum Aktywności Seniora, ale również ponad 20 klubów prowadzonych przez miasto i inne organizacje, spółdzielnie czy parafie. Mamy bardzo aktywnych seniorów. Warto też wspomnieć, że jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym została powołana Rada Seniorów. To wszystko po to, żeby życie seniorów nie zamykało się w czterech ścianach mieszkania, tylko żeby wychodzili z domu – wyjaśnia Joanna Zielińska.

  • ikonaOpublikowano: 26.04.2018 10:19
  • ikona

    Autor: _Agnieszka Wołowicz-Bińkowska (a.wolowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.04.2018 10:19
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Wołowicz
ikona