1320 (1120) 2018-04-27 - 2018-05-10

Majówka po gdyńsku

Długi majowy weekend w tym roku zaczyna się już w kwietniu. Będzie aktywnie, kulturalnie i patriotycznie.
Przygotowaliśmy dla Państwa przewodnik po gdyńskich wydarzeniach.

Przed nami wyjątkowo długi weekend majowy. #wGdyni wypełniony będzie wieloma atrakcjami przygotowanymi z myślą zarówno o najmłodszych jak i nieco starszych. Nie zabraknie sportowych, kulturalnych i patriotycznych wydarzeń. Przedstawiamy pomysły na inspirującą i aktywną majówkę, która w tym roku zaczyna się jeszcze w kwietniu…

MAJÓWKA NA FILMOWO W GCF
„Cinema Italia Oggi” - to filmowa propozycja na długi majowy weekend, którą przygotowało Gdyńskie Centrum Filmowe (plac Grunwaldzki 2). Przegląd nowego włoskiego kina potrwa od 27 kwietnia aż do 6 maja, dając każdego dnia możliwość zobaczenia innego filmu. Łącznie zostanie wyświetlonych 10 tytułów.
Filmowym finałem gdyńskiej Majówki będzie Dzień Otwarty Gdyńskiej Szkoły Filmowej, który odbędzie się w niedzielę, 6 maja. Dla zainteresowanych przygotowano między innymi plener filmowy, pokazy charakteryzacji filmowej, sesje zdjęciowe oraz zdjęcia próbne na profesjonalnym castingu do filmu. Będzie też czas na spotkania z wybitnymi twórcami polskiego kina (m.in. Katarzyną Figurą oraz Arkadiuszem Jakubikiem), a także z wykładowcami i studentami Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
W poniedziałek, 7 maja, w Gdyńskim Centrum Filmowym wystartuje przegląd „Wiosna Filmów w Polsce”, czyli przedpremierowa prezentacja wybranych, nagradzanych na światowych festiwalach, najciekawszych filmów z całego świata.
Pełny repertuar Kina Studyjnego GCF dostępny jest na www.gcf.org.pl.

GDYNIA BREAKS 2018 - ZAWODY BREAK DANCE
W dniach 27-28 kwietnia od godz. 14.00 w Teatrze Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) odbędzie się trzecia edycja zawodów tańca Break Dance w Gdyni - Gdynia Breaks 2018.
Szczegóły: https://wymiennikownia.org/wydarzenia/gdynia-breaks/.
 
MUZEUM MIASTA GDYNI
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
- w piątek 27 kwietnia o godz. 18.00 na spotkanie podróżnicze z cyklu „Kilometry – spotkania wokół podróży”.
„Z Japonii do domu koleją transsyberyjską” to spotkanie z Anną Lipińską i Aleksandrą Wysocką, dwiema podróżniczkami. Obfitować będzie w pasjonujące opowieści dotyczące warunków podróży kultowym transsyberyjskim ekspresem, społecznych różnic pomiędzy wschodem a zachodem świata, kulinariów i przede wszystkim niezwykłego ducha rejonów syberyjskich, unoszącym się ponad równinami, górami i lasami, które podróżniczki dzielnie przemierzały. Wstęp wolny.
- w niedzielę 29 kwietnia o godz. 18.00 na spektakl „Utkani" oparty na prozie gdańskiej pisarki Barbary Piórkowskiej. Partnerem wydarzenia jest Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.
1 maja Muzeum Miasta Gdyni będzie zamknięte. Natomiast 3 maja wstęp na wystawę stałą oraz wystawy czasowe jest bezpłatny.
Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl.

EXPERYMENTALNA MAJÓWKA NA FALI
Centrum Nauki Experyment, w dniach 28 kwietnia - 6 maja, zaprasza do odkrywania tajemnic podwodnego świata.
Uczestnicy wydarzenia, będą mieć okazję wcielić się w rolę hydrologów, geologów, mikrobiologów. Podejrzeć wraki statków i zbadać żyjątka mieszkające pośród ziaren piasku. A gdyby tak zajrzeć pod powierzchnię morza – co widać? I co słychać? Co jest niezbędne oceanografowi, aby wyruszyć w morską wyprawę badawczą? By poznać specjalny sprzęt używany przez badaczy, dzięki któremu odkrywają nieznany wodny świat obrazów i dźwięków, wystarczy odwiedzić Experyment.
Wszystkie atrakcje w ramach weekendu majowego będą dostępne w cenie biletu na wystawę.
W długi weekend Experyment będzie czynny codziennie (również w poniedziałek) w godz. 10.00-19.00.
Szczegóły: www.experyment.gdynia.pl.

ARKA GDYNIA - PIAST GLIWICE
W sobotę 28 kwietnia o godzinie 15.30 czeka nas kolejne piłkarskie widowisko na Stadionie Miejskim w Gdyni.
W meczu kolejnej kolejki LOTTO Ekstraklasa Arka Gdynia walczyć będzie z drużyną Piast Gliwice.

POBIEGNIJ W PARKRUN GDYNIA
W długi weekend majowy biegamy w sobotę o godzinie 9.00 rano. Trasa 5 kilometrów, start na Bulwarze Nadmorskim.
Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia.
 
JADŁOSTAJNIA KOLIBKI
Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.
Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).

GRA MIEJSKA
Rada Dzielnicy Śródmieście zaprasza 28 kwietnia w godz. 10.00-15.00 do uczestnictwa w Grze Miejskiej „Zaginione skarby na Śródmieściu”, która odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 21 (ul. Jana z Kolna 5). Projekt jest realizowany w ramach konkursu „Przyjazna Dzielnica”.

KSU + GOŚCINNIE: SKIBA W UCHU
Fani rockowego brzmienia oraz punk rocka będą zachwyceni. W niedzielę 29 kwietnia o godz. 19.00 w gdyńskim Uchu (ul. Św. Piotra 2) odbędzie się koncert zespołu KSU, podczas którego na scenie gościnnie pojawi się Skiba. W ramach supportu zagra formacja Chauturka.
Bilety w cenie 40 zł (przedsprzedaż) / 50 zł (w dniu koncertu) dostępne na: Interticket, CultureBox Gdynia.
 
SEAHAWKS GDYNIA - COWBELLS BUDAPEST. PUCHAR EUROPY CEFL CUP
29 kwietnia o godzinie 14.00 na Narodowym Stadionie Rugby (Kazimierza Górskiego 10) odbędzie się pierwszy mecz w Pucharze Europy CEFL CUP.
Trzykrotny Mistrz Polski Seahawks Gdynia, a aktualny Wicemistrz zmierzy się z Mistrzem Węgier Cowbells Football.
Wstęp wolny.

JUBILEUSZOWA TRZYDNIÓWKA KRAJOZNAWCZA
PTTK OM Gdynia zaprasza na „Jubileuszową trzydniówkę krajoznawczą”, która odbędzie się w dniach 1-3 maja:
– 1 maja – trasa piesza: 3 mola: „Gdańsk -Brzeźno Park Reagana – Sopot – Gdynia”. Zbiórka: SKM Gdynia, Wzgórze św. Maksymiliana, o godz. 8.50, odjazd SKM o godz. 9.09. Trasa 20 km.
– 2 maja – uczczenie pamięci zmarłych działaczy OM PTK i PTTK. Przejście piesze: Witomino – Cmentarz Witomiński – Działki Leśne. Trasa 5 km. Zapalenie zniczy na grobach działaczy PTTK. Zbiórka o godz. 10.00 w tunelu, przed wejściem do kas Gdynia SKM, Wzgórze św. Maksymiliana. Powrót około godz. 12.00.
– 3 maja – msza święta o godz. 10.00 w gdyńskiej kolegiacie, w intencji zmarłych oraz żyjących członków PTK i PTTK w Gdyni w 90-lecie Oddziału. Po mszy, o godz. 12.00, zaplanowano Spotkanie jubileuszowe „90 lat OM PTK – PTTK minęło” gdyńskich krajoznawców u „Borowej Ciotki” (al. Zwycięstwa 36/108). Na spotkanie konieczne jest zgłoszenie (odpłatny poczęstunek).

BŁYSKAWICZNA MAJÓWKA
ORP „Błyskawica” - charakterystyczny statek-muzeum 1 maja oficjalnie zainauguruje swój sezon turystyczny po zimowej przerwie. Tego dnia w samo południe Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na Nabrzeże Pomorskie, pod burtę okrętu, na imprezę otwarcia.
Co będzie się działo na miejscu? Będzie okazja posłuchać koncertu otwarcia w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Warto też nastawić się na ciekawe pokazy grup rekonstrukcji historycznej. Warstwa muzyczna majówki przy ORP „Błyskawica” to też pieśni morskie w aranżacji Chóru Akademii Marynarki Wojennej i występ Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej Riwiera. Dla tych, którzy zgłodnieją, organizatorzy polecają znakomitą grochówkę z... historycznej kuchni polowej. Tego dnia wstęp na pokład i zwiedzanie będą darmowe.

XXI OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD MŁODYCH ZESPOŁÓW JAZZOWYCH I BLUESOWYCH GDYŃSKIEGO SAX CLUBU
2 maja o godz. 18.00 w Klubie Muzycznym Ucho (ul. Św. Piotra 2) odbędzie się XXI Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu. Imprezę poprowadzi Przemek Dyakowski.
Szczegóły: www.ucho.com.pl.
 
DZIEŃ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ. OD UCHA DO UCHA - W MUZEUM EMIGRACJI
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza:
- 2 maja w godz. 11.00 – 17.00 na „Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Od ucha do ucha”. Tego dnia Muzeum Emigracji oddaje głos Polonii mieszkającej w różnych zakątkach świata. Na gości czeka możliwość wirtualnego spotkania 13 emigrantów, którzy w multimedialny sposób podzielą się swoimi historiami. Będzie czas na warsztaty genealogiczne, rodzinne warsztaty kreatywne, naukę języka migowego, strefę gier i zabaw oraz spotkanie z zawodowymi opowiadaczami historii Grupą Studnia O,
- 5 maja w godz. 12.00–14.00 na Kongres Migracyjny - debata dla dzieci. To spotkanie dla ekspertów w wieku 7-11. Debata o migracji, jednego z najważniejszych problemów współczesnego świata. Uczestnicy będą rozmawiać o takich zagadnieniach jak uchodźstwo czy inność. Wstęp wolny. Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl.
Szczegóły: www.polska1.pl.

MAJÓWKA W BIBLIOTECE
Biblioteka z Pasją (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza młodzież i dorosłych na dwudniowe obchody święta „Gwiezdnych Wojen” – „May the 4th be with you!”.
W dniach 4-5 maja będzie okazja do wysłuchania różnorodnych gwiezdnowojennych prelekcji, wzięcia udziału w turnieju gier planszowych ze świata Gwiezdnych Wojen, międzyfanowskiej wymiany książek, komiksów, figurek i gadżetów, zrobienia sobie fotki z cosplayerami i o wiele więcej.
Szczegóły: www.bibliotekagdynia.pl.

ikona