1321 (1121) 2018-05-11 - 2018-05-17

100 nowych aut i kolejne miasta w strefie

Usługa carsharingu w Gdyni i okolicach nieustannie się rozwija. Zwiększono zasięg strefy, a flotę zasiliło 100 nowych pojazdów. Kierunki rozwoju usługi zaproponowali sami użytkownicy, którzy wskazywali, gdzie najchętniej chcieliby móc pojechać.
Strefa Traficar wychodzi już poza granice Trójmiasta. Samochód można wynająć i zostawić również w Rumi, Pruszczu Gdańskim i w Kowalach. Razem z powiększeniem strefy pojawiło się u nas sto zupełnie nowych Renault Clio. Na ulicach Trójmiasta i okolic jeździ ich teraz 300.
W ubiegłym roku to gdyński samorząd zapoczątkował prace nad carsharingiem w województwie pomorskim. Dzięki naszej inicjatywie podpisano list intencyjny, m.in. z udziałem firmy Traficar, Wejherowa, Redy, Rumi, Sopotu, Gdańska i Pruszcza Gdańskiego. Dzisiaj nie mamy wątpliwości, że to sukces i ogromne ułatwienie dla mieszkańców naszej aglomeracji. To też poczucie satysfakcji z tego, że Gdynia pełni rolę lidera w innowacyjnych rozwiązaniach wpływających na jakość życia w rejonie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

By skorzystać z Traficara, należy zarejestrować się w systemie. Po uruchomieniu aplikacji za pomocą mapy użytkownik odnajduje najbliższy samochód, który może zarezerwować, a na dotarcie do auta ma 15 minut.
Ceny za korzystanie z systemu są takie same we wszystkich miastach, gdzie działa usługa. Każdy przejechany kilometr kosztuje 0,80 zł, minuta jazdy – 0,50 zł, a minuta postoju – 0,10 zł. Traficar działa w oparciu o otwarty model parkowania (free-floating), co oznacza, że samochód można wypożyczyć i zwrócić w dowolnym miejscu w ramach strefy. W przypadku Trójmiasta mowa o jednej strefie usługi, co oznacza, że użytkownicy mogą przemieszczać się między miastami w ramach standardowej taryfy, tj. bez ponoszenia dodatkowych opłat.

ikona