1321 (1121) 2018-05-11 - 2018-05-17

Szukają wykonawcy „spalonego” budynku

Będzie ekologiczny i funkcjonalny. W Leśnym Ogrodzie Botanicznym ma powstać nowatorski budynek edukacyjny. Jego elewacja będzie wyglądać na zwęgloną, a to dlatego, że deski, z których będzie zbudowana, zostaną opalone specjalną techniką. Nadleśnictwo Gdańsk ogłosiło przetarg i szuka wykonawcy. Oferty można składać do 23 maja.
Projekt zakłada budowę kompleksu edukacyjno-wystawowego. Jego główną częścią będzie tzw. „spalony” budynek. Jest on tak określany ze względu na to, że jego elewacja ma być ekologiczna i powstanie ze specjalnie opalanych desek. Zostanie do tego użyte drewno klejone krzyżowo. Budynek będzie miał dwie kondygnacje i stanie w centralnej części Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Gdyni. Koncepcja ta została wybrana w ogólnopolskim konkursie, który odbył się pod patronatem zarządu pomorskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, prezydenta Gdyni i dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Jego celem było wprowadzenie w obszar ogrodu zabudowy szanującej leśny pejzaż.
W budynku odbywać się będą różnego rodzaju warsztaty i zajęcia edukacyjne. Dlatego jego wyposażenie i rozwiązania konstrukcyjne powinny umożliwiać dostosowywanie sal do różnorodnych celów. Dodatkowo zastosowane mają tam być niskoemisyjne lub odnawialne źródła energii, a woda używana racjonalnie. W założeniach wyposażenie wnętrz, w możliwie najwyższym stopniu, wykonane będzie z drewna - z gatunków rosnących na terenie Nadleśnictwa Gdańsk.
Oferty można składać do 23 maja w siedzibie Nadleśnictwa, która mieści się przy ul. Morskiej 200. Jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty, wykonawca będzie miał 15 miesięcy na budowę kompleksu.
Więcej o przetargiu na www.bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_gdansk/nadl_gdansk/zamowienia_publiczne.