1321 (1121) 2018-05-11 - 2018-05-17

Szybsze i łatwiejsze dostawy w centrum

Przedsiębiorcom i ich dostawcom ma być łatwiej i szybciej, a pieszym i innym uczestnikom ruchu – przede wszystkim bezpieczniej. W centrum Gdyni zaczęło funkcjonować 11 miejsc postojowych dedykowanych samochodom dostawczym, które zaopatrują lokalne biznesy. To działanie, które ma znacząco usprawnić ruch, a w przyszłości może sięgnąć także innych dzielnic miasta.
Freight TAILS – to nazwa projektu, w ramach którego Gdynia wprowadza nowe rozwiązanie mające ułatwić życie przedsiębiorcom i ich dostawcom. Zyskają też piesi, rowerzyści i pozostali kierowcy, którzy do tej pory czasami borykali się z utrudnieniami. Specjalne koperty, które w początkowej fazie projektu pojawią się w 11 miejscach w centrum Gdyni dadzą niezbędne miejsca postojowe dla samochodów dostawczych.
Lokalizacje wybrano na podstawie analizy sytuacji na ulicach oraz spotkań z przedsiębiorcami i właścicielami punktów usługowych: 4 na ulicy Starowiejskiej, 4 na Świętojańskiej, a pozostałe 3 – na ulicy Abrahama. To newralgiczne punkty Śródmieścia, natomiast w dalszej perspektywie projekt ma objąć najpierw kolejnych 18 punktów w centrum miasta, a docelowo – także inne dzielnice Gdyni, w zależności od potrzeb.
Z miejsc można skorzystać wyłącznie do zakończenia dostawy. Z założenia mogą być wykorzystywane zarówno przez zewnętrznych dostawców, jak i samych przedsiębiorców, którzy samodzielnie zaopatrują swoje lokale – tak autami dostawczymi, jak i osobowymi.
Wszystko po to, żeby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i jednocześnie ułatwić funkcjonowanie lokalnym przedsiębiorcom – takie rozwiązanie funkcjonuje już z powodzeniem w innych europejskich miastach.
Projekt Freight TAILS jest realizowany dzięki unijnemu wsparciu w ramach programu URBACT III, który pokrywa 85% kosztów.

ikona