Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1322 (1122) 2018-05-18 - 2018-05-24

Spotkanie znawców i miłośników modernizmu w Gdyni

Interesujesz się historią architektury XX wieku? Gdynia to dla Ciebie modernistyczna kapsuła czasu? Przyjdź w  dniach 24-25 maja do Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego (al. Zwycięstwa 96/98) na otwartą międzynarodową konferencję „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX w. – badania i popularyzacja”. Początek o godz. 10.00.
To już szósta międzynarodowa konferencja naukowa z tego cyklu. Gdyńska konferencja to obecnie najważniejsze w Polsce, cykliczne wydarzenie o tym charakterze. Specjalnie dla miłośników gdyńskiego modernizmu przygotowany został blok wystąpień, który rozpocznie się 24 maja o godz. 16.00. W tym bloku będzie można posłuchać wystąpień Andrzeja Szczerskiego – „Gdynia i geografia architektury modernistycznej w II Rzeczypospolitej”, Marii Jolanty Sołtysik – Architektura gdyńskich kościołów okresu międzywojennego i jej powojenne kontynuacje, Anny Orchowskiej-Smolińskiej – Architektoniczne środki wyrazu w kształtowaniu modernistycznych witryn i parterów gdyńskich budynków, Marcina Szerle i Weroniki Szerle – „Willa czynszowa” na gdyńskich Działkach Leśnych. Funkcjonalny i społeczny wymiar architektury mieszkaniowej dzielnicy, na tle równoległych realizacji doby modernizmu i Artura Tanikowskiego – „Tel Awiw i Gdynia: miejskie pejzaże kulturowe”.
Drugi dzień konferencji rozpocznie się o godz. 9.00. Usłyszymy wystąpienia zagranicznych prelegentów, którzy przyjadą do Gdyni po raz pierwszy i po raz kolejny. Ci ostatni nie kryją swego oczarowania zachowanym i pielęgnowanym dziedzictwem modernizmu i ich wystąpienia w sposób szczególny przyciągają uwagę słuchaczy. Udział w konferencji jest bezpłatny. Obrady odbywać się będą w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.
Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat naukowy: DOCOMOMO International, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polski Komitet Narodowy ICOMOS, Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego.
Aktualny program konferencji na http://gdynia.pl/zabytki/aktualnosci-3,3709/zapowiedz-6-konferencji,484253.