1324 (1124) 2018-06-01 - 2018-06-07

Jazda na legitymację

Od 1 czerwca uczniowie gdyńskich szkół oraz małe dzieci będą jeździć gdyńskimi autobusami i trolejbusami za darmo. Z takiej możliwości skorzysta ponad 30 tysięcy młodych gdynian.

- Cieszę się, że od 1 czerwca Gdynia stanie się jeszcze bardziej przyjazna rodzinom, środowisku, a wysoko oceniana jakość życia w naszym mieście jeszcze się poprawi. Ta wolność podróżowania po naszym mieście oznacza dla wielu rodzin dodatkowe pieniądze w budżecie. Mam też nadzieję, że wielu rodziców pozwoli swoim pociechom na samodzielne dojazdy do szkoły. Byłoby to z pewnością z korzyścią dla wszystkich naszych mieszkańców. Te same zasady obowiązują w wakacje, niezależnie od celu podróży. Okazuje się, że ta pozornie niewielka zmiana jest taką właśnie rewolucją, z której, mam nadzieję, skorzystamy wszyscy – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnych przejazdów? Uczeń w wieku od 7 do 20 lat musi mieć przy sobie ważną legitymację szkolną, z gdyńskim adresem zamieszkania. Rodzice dzieci do lat 7 powinni wiedzieć, że podstawą do bezpłatnej podróży środkami komunikacji miejskiej jest każdy dokument, który potwierdza wiek dziecka. Może to być dowód osobisty dziecka, jego paszport lub oryginał aktu urodzenia. Gminy sąsiadujące z Gdynią także wprowadziły u siebie bezpłatne przejazdy dla uczniów. Są to: Sopot, Rumia, Kosakowo, Szemud i Żukowo. Aby móc skorzystać z ulgi na terenie tych gmin, trzeba tam mieszkać. Wyjątkiem jest podróż linią autobusową 105 (na trasie Pogórze Górne – Kosakowo Cmentarz), a także liniami 194, 265 i 305 na całej ich długości.
Szczegółowe informacje na temat bezpłatnych przejazdów dla gdyńskich dzieci i młodzieży znajdują się na stronie zkmgdynia.pl, w pliku „FAQ - Najczęściej zadawane pytania „Jazda na Legitymację” lub pod numerem infolinii gdyńskiego ZKM: 801 174 194 (dla połączeń stacjonarnych) i +48 695 174 194 (dla połączeń komórkowych). Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.