1324 (1124) 2018-06-01 - 2018-06-07

Komisariat na Chwarznie-Wiczlinie

Budowa nowego komisariatu policji na Chwarznie-Wiczlinie nabiera tempa i ma już praktycznie gotowe fundamenty. Nowy budynek doczekał się oficjalnego wmurowania aktu erekcyjnego. Zgodnie z założeniami, funkcjonariusze z istniejącego komisariatu przy ulicy Chwarznieńskiej na Witominie przeniosą się do nowej siedziby najpóźniej pod koniec 2019 roku.
Nowy komisariat policji na Chwarznie-Wiczlinie – jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic Gdyni – będzie kosztował według rozstrzygniętego w lutym tego roku przetargu łącznie 9 milionów 170 tysięcy złotych.
Miasto już wcześniej zadeklarowało znaczne wsparcie finansowe w wysokości miliona złotych. Gdynia przekazała na cele budowy komisariatu i tzw. infrastruktury towarzyszącej także działkę na rogu ulic Chwarznieńskiej i Staniszewskiego. Pozostałe środki na budowę nowej siedziby komisariatu pochodzą z krajowego programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020.
Całość będzie składać się z dwóch oddzielnych budynków: biurowego o planowanej powierzchni użytkowej 1054 metrów kwadratowych, który będzie dwupiętrowy i podpiwniczony oraz z parterowego obiektu dla przewodników psów z kojcami i częścią garażową. Do tego wykonawca zagospodaruje także teren, zadba o małą infrastrukturę i infrastrukturę sieciową.
- To nie tylko lepsze warunki dla policjantów, ale także ich lepsza i skuteczniejsza praca. Bardzo się cieszymy, że policjanci będą mogli skuteczniej realizować swoje zadania, a mieszkańcy Gdyni będą po prostu czuć się bezpieczniejsi - mówi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. - To już szósty komisariat, który powstaje w Gdyni, za każdym razem także dzięki zaangażowaniu miasta. To bardzo świadoma polityka, realizowana bardzo konsekwentnie - dodaje prezydent.
Warto podkreślić, że nowy budynek komisariatu w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino to już w zasadzie ostatni „etap” gruntownych zmian związanych z gdyńskimi komisariatami policji. Na przestrzeni ostatnich lat łącznie około 15 milionów złotych z miejskiego budżetu pomogło w budowach i modernizacjach jednostek w dzielnicach Oksywie, Karwiny, Śródmieście, Chylonia i Redłowo.