1326 (1026) 2018-06-15 - 2018-06-21

Srebrna Szprycha dla Gdyni

Gdyńskie rozwiązania rowerowe zostały docenione. Dostrzeżono i pozytywnie oceniono modernizację trasy rowerowej w parku Kolibki, gdzie zastosowano specjalny rodzaj nawierzchni. Za realizację tej inwestycji otrzymaliśmy nagrodę Srebrnej Szprychy.
W tym roku Srebrna Szprycha trafiła do Gdyni. To wyróżnienie przyznawane jest od 2014 roku. Otrzymują je instytucje lub osoby, które przysłużyły się dla rozwoju komunikacji rowerowej. Przyznawane jest wspólnie przez organizacje rowerowe metropolii gdańskiej zrzeszone w Federacji Organizacji Rowerowych Trójmiasta.
Doceniły one i nagrodziły, jak czytamy w uzasadnieniu, realizację innowacyjnej modernizacji fragmentu trasy rowerowej w Kolibkach – z zastosowaniem wodoprzepuszczalnej nawierzchni żywiczno-mineralnej.
Nagroda wręczana jest podczas finału Metropolitalnego Wielkiego Przejazdu Rowerowego. W tym roku odbył się on 10 czerwca. Srebrną Szprychę, w imieniu prezydenta Gdyni, odebrał Marek Łucyk – dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu wraz z Jakubem Furkalem - pełnomocnikiem prezydenta ds. komunikacji rowerowej.
Droga rowerowa w parku Kolibki powstała w roku 2013. Jest kontynuacją nadmorskiej trasy rowerowej między Orłowem a Gdańskiem. To również część międzynarodowej trasy R-10 wokół Morza Bałtyckiego. Przebiega przez teren objęty ochroną konserwatorską.
Wcześniej miała nawierzchnię żwirową, jednak ta się nie sprawdziła. Podczas ulewnych deszczy żwir był wypłukiwany, a na powierzchni pozostawały duże kamienie. Poszukano więc innego rozwiązania, które zapewni zarówno komfort jazdy rowerem oraz ochronę środowiska oraz wpasuje się w parkowe otoczenie i wymagania konserwatorów zabytków, a także będzie przyjazne roślinności. Postawiono na nawierzchnię mineralno-żywiczną, która spełnia wszystkie te wymagania.
Jest to eksperyment w skali Trójmiasta. Woda nie będzie już spływała wzdłuż drogi, tylko od razu wsiąkała w nawierzchnię. Podobne rozwiązanie zastosowano również na drodze rowerowej przy budowanym obecnie skrzyżowaniu ul. Dworcowej i 10 Lutego.