1327 (1027) 2018-06-22 - 2018-06-28

Gdynia gotowa na letnie plażowanie

Babie Doły, Śródmieście, Redłowo, Orłowo – to cztery gdyńskie kąpieliska, które już dziś (22 czerwca) rozpoczynają sezon wakacyjny. Tego samego dnia na maszt zostaną wciągnięte Błękitne Flagi dla plaży Śródmieście i Mariny Gdynia. Plaż strzec będzie 37 ratowników (Śródmieście – 12, Redłowo – 10, Orłowo – 6, Babie Doły – 6).

Do dyspozycji osób czuwających nad bezpieczeństwem nad wodą jest pięć łodzi ratowniczych, dwa pojazdy ATV, skuter ratowniczy z platformą. Na każdym z czterech kąpielisk znajduje się punkt pomocy doraźnej, w którym stały dyżur pełni ratownik medyczny dysponujący sprzetem do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz defibrylator AED. Piąty defibrylator ma Grupa Interwencyjna Ratownictwa Medycznego.

Grupa Interwencyjna Ratownictwa Medycznego to trzyosobowy zespół ratowników (ratownik, sternik ratownik oraz ratownik medyczny), z których każdy posiada wiedzę i umiejętności z zagadnień motorowodnych, ratownictwa wodnego oraz ratownictwa medycznego.
Na wszystkich gdyńskich kąpieliskach zapewniony jest dostęp do toalet. Dodatkowo na plaży Śródmieście zlokalizowane są natryski, przebieralnie i punkty pomocy doraźnej dostosowane do potrzeb wszystkich.
Najpopularniejszemu gdyńskiemu kąpielisku towarzyszy również infrastruktura rekreacyjna i gastronomiczna w postaci kawiarni, restauracji i placu zabaw, z którego korzystać mogą także dzieci niepełnosprawne (wyposażenie placu zabaw stanowi m.in. piaskownica z podwyższonymi krawędziami czy huśtawka w formie kosza).
W 2016 roku zakupiono wózek kąpielowy, umożliwiający osobom niepełnosprawnym transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Tzw. „amfibia” dostępna jest na plaży Śródmieście, przy kładce spacerowej przy Rybkach wejście GDY 7. Chęć skorzystania z niego należy zgłosić starszemu ratownikowi w godz. 9.30-10.30 (nr telefonu: 785 174 737). Przed przyjściem na plażę warto upewnić się, że w danym dniu nie występują okoliczności uniemożliwiające skorzystanie z wózka kąpielowego.
Dodajmy, że Certyfikat Błękitnej Flagi (Blue Flag) przyznawany jest kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie: jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania ekologicznego, bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług.
Sezon na gdyńskich kąpieliskach zakończy się 31 sierpnia.