1327 (1027) 2018-06-22 - 2018-06-28

Mammograf najnowszej generacji w redłowskim szpitalu

Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni wzbogacił się o nowy mammograf. Aparat będzie służył do mammografii konwencjonalnej i trójwymiarowej. Urządzenie kosztowało blisko 1,5 mln zł.
Gdynia zyskała najnowocześniejszy aparat mammograficzny. To jest dobry moment, żeby zaapelować do kobiet. Proszę się badać, niezależnie od wieku. Badania co dwa lata są świadczone bezpłatnie. Proszę również mężczyzn, żeby przypominali paniom o badaniach – apeluje Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
Mammograf Selenia Dimensions to najnowsza technologia cyfrowa w obrazowaniu piersi. Aparat będzie służył do konwencjonalnej i trójwymiarowej mammografii. A także do dodatkowej diagnostyki takiej jak: ucisk, powiększenie, biopsja mammotomiczna oraz do lokalizacji zmian.
Tomosynteza, czyli mammografia 3D to technika pozwalająca na wykrycie zmian nowotworowych w piersiach, których nie jest w stanie dokonać tradycyjna mammografia. Umożliwia ona również dokładną ocenę granic znalezionych zmian i ich precyzyjną lokalizację. W przypadku użycia tej techniki istnieje możliwość zredukowania ucisku wywieranego na pierś w trakcie badania, co wiąże się z mniejszym dyskomfortem dla pacjentki.
Aparat kosztował blisko 1,5 mln zł i został sfinansowany przez województwo pomorskie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Przypomnijmy, że na początku tego roku Szpital Morski im. PCK w Gdyni otrzymał status jednostki Breast Unit. Oznacza to, że przyjmowane do szpitala pacjentki otaczane są kompleksową opieką.