1328 (1028) 2018-06-29 - 2018-07-05

Odsłonięcie pomnika Polski Morskiej

24 czerwca na skwerze Kościuszki odsłonięto pomnik Polski Morskiej. W ten sposób odddano hołd wszystkim pokoleniom Polaków związanych z morzem.

Pomnik Polski Morskiej

fot. Karol Stańczak

Pomnik odsłonił w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, gdyńskich samorządowców oraz środowisk żeglarskich i morskich, a także mieszkańców miasta prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Dzisiaj wspominamy chwilę, w której stał się cud nad Bałtykiem. Kiedy to cała Polska wybudowała Gdynię, a w niej polski port nad Bałtykiem. Jestem przekonany, że odsłonięty dzisiaj pomnik będzie przypominał kolejnym pokoleniom, że Polska Morska jest nam bliska i to nie tylko w święto, ale każdego dnia – mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Gdynia nierozerwalnie związana jest z morzem i Marynarką Wojenną. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda w trakcie uroczystości podkreślił potrzebę modernizacji naszej armii.
Polska Marynarka Wojenna, w znaczeniu infrastrukturalnym wymaga odbudowy i to dzieło musi zostać zrealizowane. Jestem przekonany, że to zadanie uda nam się zrealizować, że na czterystulecie bitwy oliwskiej polska Marynarka Wojenna pod względem infrastrukturalnym będzie wyglądała inaczej, że będziecie mieli nowoczesne jednostki pływające, wyposażone w nowoczesny sposób, z nowoczesnym uzbrojeniem – mówił w Gdyni Andrzej Duda.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że decyzja o powrocie Dowództwa Marynarki Wojennej do Gdyni już zapadła.
Gdynia od samego powstania jest symbolem Polski Morskiej. Tę wizję umacniała m.in. Liga Morska i Rzeczna, która stanęła na czele koalicji osób i organizacji zaangażowanych w sprawę budowy pomnika (m.in. Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, Fundacji Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, Marynarki Wojennej i Akademii Morskiej.
Przy tej okazji przypominamy, że przy pomniku rozpoczął się kolejny planowany etap prac.
Jest on związany z zagospodarowaniem otoczenia wokół monumentu.
Wraz z nowym pomnikiem zmieni się całkowicie jego otoczenie. Wokół monumentu powstanie miejsce spotkań i odpoczynku – nowy teren zielony o charakterze parkowym. Nowe chodniki, ławki, piękna zieleń i oświetlenie nadadzą temu miejscu nowy charakter. Wykonane zostanie również odwodnienie placu, a całość terenu zostanie objęta monitoringiem miejskim. Prace mają zakończyć się na przełomie września i października. Wszystko będzie gotowe na obchody stulecia odzyskania niepodległości.
Koszt bryły pomnika to ok. 500 tys. zł. Zagospodarowanie terenu, włączając w to nowe chodniki i nawierzchnie, system iluminacji i oświetlenie, nową kanalizację deszczową, małą architekturę i zieleń to ok. 2,9 mln zł.

ikona