1328 (1028) 2018-06-29 - 2018-07-05

Open’er czas zacząć

Do Gdyni zawita kolejna edycja festiwalu Open’er. Na cztery dni nasze miasto zmieni się w muzyczną stolicę, której centrum znajdzie się na terenie lotniska Kosakowo. Na pięciu scenach zagrają polskie i zagraniczne gwiazdy, m.in.: Depeche Mode, Gorillaz, Arctic Monkeys czy Bruno Mars. Ale to nie jedyne atrakcje. Impreza rozpocznie się 4 lipca i potrwa do 7 lipca.

Centrum będzie miasteczko festiwalowe: pięć scen muzycznych, namiot teatralny, strefy z jedzeniem, miejsca relaksu i rozrywki, pole namiotowe czy parkingi. Koncerty i występy gwiazd to nie jedyne atrakcje. Na uczestników festiwalu czekać będą m.in.: różnego rodzaju strefy uruchomione przez miasto. Jednak to właśnie strona muzyczna tej imprezy jest najważniejsza.
Kompletny festiwalowy line-up i lista artystów, którzy wystąpią na wszystkich pięciu scenach znajduje się na stronie: https://opener.pl/pl/News/Opener-2018-Kompletny-Lineup-Godzinowy
Gdynia Open Stage,
czyli muzyka w centrum miasta
Wszyscy mieszkańcy Gdyni i uczestnicy festiwalu będą mogli odwiedzić Gdynia Open Stage. We wszystkie festiwalowe dni, w godzinach przedpołudniowych i wczesnopopołudniowych, w muszli koncertowej na pl. Grunwaldzkim będzie można usłyszeć koncerty różnych wykonawców. W strefie Gdynia Open Stage będzie można także ugasić pragnienie: rozdawane będą tam butelki z wodą – przygotowano ich 10 tysięcy.
Line-up Gdynia Open Stage:
4 lipca: Undadasea, Sonbird, Barbara Wrońska
5 lipca: Francis, Bluszcz, Baranowski
6 lipca: Dianka, Panieneczki, Wczasy
7 lipca: Holden, Sorja Morja, Ofelia.

Gdynia na festiwalu
W miasteczku festiwalowym powstanie Strefa Gdynia. To połączenie formy architektonicznej i wspólnego budowania narracji wokół pojęć miasta i migracji. Wielowarstwowy, wprawiony w ruch portret miasta, ukazujący złożone oblicze Gdyni, pokaże niemiecki artysta Florian Tuercke, a portugalski artysta Marco Godinho stworzy tam, we współpracy z publicznością, spektakularną instalację site – specific Forever Immigrant.
Swoja bazę rozstawi tam też gdyńskie Centrum Nauki Experyment. Edukatorzy stworzą tam m.in.: „podręczny” kosmos w słoikach oraz świecące w ciemnościach i fluorescencyjne substancje. Lubiący ruch będą mogli natomiast skorzystać ze Strefy Aktywności, którą uruchomi Gdyńskie Centrum Sportu.
Open’er dba o najmłodszych festiwalowiczów. W specjalnej strefie dedykowanej dzieciom jest miejsce dla wielu ciekawych aktywności.
Jak co roku będzie można dołączyć do strefy NGO.
Na terenie imprezy pojawi się po raz kolejny Muzeum. Będzie tam można zobaczyć wystawę przygotowaną przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pt. „Jutro będzie wojna?”.
Będzie też teatr, AlterKino, Fashion Stage, stoiska organizacji pozarządowych, strefa dla dzieci, sportu i relaksu, Strefa Gdynia, a w niej wystawa „Atlas Emigranta” oraz wiele, wiele innych atrakcji.

Informacje praktyczne:

Ruszyła sprzedaż specjalnego karnetu na przejazdy PKP SKM, dzięki któremu uczestnicy festiwalu Open’er 2018 będą mogli podróżować na trasie Gdańsk Śródmieście – Żukowo – Wejherowo.
Karnet festiwalowy kosztuje 40 zł i jest ważny przez sześć dni do 8 lipca. Oferta obejmuje trasę od Wejherowa przez Gdynię, Sopot do Gdańska Śródmieście oraz częściowo linię PKM – można więc dojechać na lotnisko oraz do Żukowa. Sprzedaż biletów dostępna jest na stronie internetowej KOLEO oraz na https://karnetfestiwalowy.pl.
Parking dla osób zakwaterowanych na polu namiotowym (wjazd na parking znajduje się od ulicy Zielonej).
Parking płatny 30 zł za każdy wjazd, dozorowany, niestrzeżony, jest czynny całodobowo od 3 lipca od godz. 12.00 do 8 lipca do godz. 14.00.
Parking dla pozostałych festiwalowiczów: znajduje się od strony Kosakowa od ulicy Wiejskiej (niestrzeżony, płatny). Tu również można bezpłatnie zostawić rower w wyznaczonych do tego celu miejscach. Najbliżej wejścia i punktu wymiany biletów na opaski znajdują się miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością.
Parking jest czynny od 4 lipca od 13.00 do 8 lipca do 14.00.
Parkingi są płatne za każdorazowy wjazd: 20 zł dla motorów i motorynek, 30 zł dla samochodów osobowych do 5 miejsc siedzących, 50 zł dla samochodów powyżej 5 miejsc siedzących lub samochodów ciężarowych.
Podczas Open’er Festival zostanie uruchomiona darmowa linia autobusowa OF.
Autobusy będą kursować wahadłowo co kilka/kilkanaście minut (w zależności od potrzeb) z dworca Gdynia Główna na lotnisko Gdynia-Kosakowo (przystanek Wąwóz Ostrowicki, od ul. Zielonej). Linią OF pojechać można na podstawie biletu wstępu na imprezę lub festiwalowej opaski.
Godziny funkcjonowania linii OF:
– 3 lipca w godz. 8.00 do ok. 2.00 dnia następnego(po godz. 23.00 kursy będą wykonywane rzadziej – tylko w razie wystąpienia takiej potrzeby),
– 4-7 lipca od godz. 8.00 do ok. 6.00 dnia następnego,
– 8 lipca – od godz. 6.00 do 14.00.
Dojazd autobusami miejskimi na teren Open’er Festival (obowiązują bilety ZKM Gdynia lub MZKZG):
Od strony wejścia dla pieszych od ul. Zielonej: przystanek: Wąwóz Ostrowicki (na żądanie): 109, 209, 309, N10.
Linia 309 funkcjonuje między Obłużem i Babimi Dołami. W dniach 3-7 lipca linia będzie funkcjonować w godz. 9.00-21.00, przez większą część dnia z częstotliwością co 10 minut.
Od strony Kosakowa-przystanek Kosakowo-Urząd Gminy: 105, 146, 165, 173, N65.
W dniach 7 i 8 lipca zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii 146, łączącej centrum Gdyni z Kosakowem.
W noce festiwalowe uruchomiane będą dodatkowe kursy linii nocnych na terenie Gdyni (spod Dworca Gł. PKP w kierunku poszczególnych dzielnic, na zasadzie regulacji, zależnie od potrzeb). Uruchomione zostaną także dodatkowe kursy linii nocnej N65 z pętli „Pogórze Górne” do Rewy (przez Pogórze, Kosakowo, Pierwoszyno i Mosty).
Dojazd z/do Portu Lotniczego do/z Dworca Głównego PKP w Gdyni jest możliwy pociągami SKM po linii PKM (Pomorskiej Kolei Metropolitalnej). Pociągi zapewniają częstotliwość średnio co godzinę, a w pewnych porach nawet częściej.
Zmiany w organizacji ruchu
W dniach 4-7 lipca w godz. 13.00-05.30 zamykana dla ruchu pojazdów będzie ulica Zielona w Gdyni od skrzyżowania z ul. płk. Dąbka w stronę dzielnicy Babie Doły. Na tym odcinku ulicy dopuszczony będzie wyłącznie ruch pojazdów mieszkańców dzielnicy, przedsiębiorców prowadzących działalność na jej terenie i ich klientów, działkowiczów, żołnierzy i pracowników resortowych, służb komunalnych, a także pojazdów ZKM. O możliwości wjazdu na obszar zamkniętej ul. Zielonej decydować będą służby pełniące dyżury w punkcie kontroli usytuowanym na ulicy w pobliżu skrzyżowania z ul. płk. Dąbka.
Przystanek autobusów linii specjalnej przeznaczonej do przewozu gości festiwalowych znajduje się na ul. Janka Wiśniewskiego w pobliżu dworca Gdynia Główna.
Od wczesnych godzin porannych w poniedziałek (2 lipca) planowane jest wyznaczenie buspasa dedykowanego poza komunikacją zbiorową, dla pojazdów służb miejskich (m.in.: zespoły ratownictwa medycznego, policja, ochrona przeciwpożarowa, pogotowia wodne, energetyczne, gazowe). Wytyczony zostanie on na odcinku ul. Kontenerowej od skrzyżowania z ul. J.Wiśniewskiego i dalej łącznicą do Estakady Kwiatkowskiego.
Dotychczasowa, stała organizacja ruchu na skrzyżowaniach i w ciągu wymienionych dróg zostanie przywrócona ok. godz. 8.00 8 lipca.
Z uwagi na szeroki zakres planowanych zmian, wszystkich mieszkańców Gdyni oraz gości „Open’er Festival” prosimy o korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej, które w trakcie festiwalu korzystać będą mogły z wyżej opisanych udogodnień. Natomiast kierowcom zmierzającym z centrum do dzielnic północnych w godzinach popołudniowych sugerujemy kierowanie się na ul. Morską.
Jednocześnie ze względu na wymogi bezpieczeństwa i porządku publicznego, wszystkich gości festiwalu oraz stałych mieszkańców Gdyni prosimy o stosowanie się do wskazań i zaleceń biorących udział w zabezpieczeniu m.in. tras dojazdowych funkcjonariuszy Policji, strażników Straży Miejskiej oraz przedstawicieli służby informacyjnej organizatora.

ikona