1332 (1032) 2018-08-17 - 2018-08-30

Miasto Słowa i Nagroda Literacka GDYNIA 2018

Nagrodzie Literackiej GDYNIA po raz pierwszy w tym roku towarzyszy festiwal Miasto Słowa. Będą spotkania z nominowanymi a następnie laureatami Nagrody, warsztaty, akcje miejskie i panele dyskusyjne nawiązujące do wątków pojawiających się w tytułach walczących o Kostki Literackie. W dniach 27 sierpnia-2 września gościć też będziemy znamienitych polskich prozaików, w tym Jerzego Pilcha i Eustachego Rylskiego, a także Jacka Dukaja, Łukasza Orbitowskiego czy Olgę Drendę. Z Czech przyjedzie do nas Petra Hůlová, a Pablopavo i ludziki zagrają koncert.
Festiwal Miasto Słowa to cykl wydarzeń literackich, który towarzyszy Nagrodzie Literackiej GDYNIA. Najważniejszym i niezbywalnym elementem festiwalu są spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody GDYNIA. I tak w tym roku będziemy gościć znamienitych polskich prozaików, w tym Jerzego Pilcha i Eustachego Rylskiego, którzy opowiedzą o swoich nowych książkach. Będą też panele dyskusyjne. Wśród nich spotkanie poświęcone nowej literaturze czeskiej „Czeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech” z udziałem Petry Hůlovej, autorki nominowanej „Macochy” i tłumaczek: Julii Różewicz i Agaty Wróbel, a także rozważania o sztuce eseju, która to sztuka jest w Gdyni doceniana jak chyba nigdzie indziej – opowiadać o niej będą: Olga Drenda, Paweł Mościcki i Marcin Wicha. Dalej, rozmowa o blokowiskach i ich literackich emanacjach z Beatą Chomątowską, Salcią Hałas i Moniką Milewską oraz debata o tym, co dzieje się gdzieś pomiędzy muzyką a literaturą, a debatować będą: Dorota Masłowska, Paweł Sołtys i Jerzy Jarniewicz. Aż wreszcie opowieść o literaturze postpapierowej z udziałem Jacka Dukaja i Łukasza Orbitowskiego.
Nagroda Literacka GDYNIA to znakomita promocja polskiej literatury, ceniona zarówno przez krytyków, jak i przez samych autorów. Kilka lat temu stworzyliśmy festiwal Miasto Słowa, w tym roku jego bogaty program będzie towarzyszył tradycyjnym wydarzeniom Nagrody, gali, a przede wszystkim spotkaniom z nominowanymi i laureatami. Wszystko to po to, by móc opowiadać mieszkańcom o naszej Nagrodzie i zachęcać ich do czytania najlepszej literatury – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Nagroda Literacka GDYNIA jest wydarzeniem kojarzonym przede wszystkim z czytelnikiem dorosłym. Dlatego też w tym roku postanowiliśmy stworzyć, wspólnie z Biblioteką Gdynia, pasmo dla najmłodszych. Nie zapomnieliśmy też o rodzicach, dla nich jest specjalna poradnia literacka.
Dopełnieniem programu literackiego jest, po raz pierwszy w tym roku, program filmowy.
Na wydarzenia wstęp wolny. Projekcje filmowe – 11 zł. Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc.
Szczegółowy program na: www.nagrodaliterackagdynia.pl/festiwal oraz www.facebook.com/nagroda.literacka.gdynia.
Projekt finansowany ze środków miasta.