1332 (1032) 2018-08-17 - 2018-08-30

Przywitajmy ciepło małych gości

Trwa akcja zbiórki ręczników plażowych, śpiworów, kołder, poduszek i prześcieradeł. Są one potrzebne podczas goszczenia w naszym mieście Dzieci z dworca Brześć – młodych uchodźców z terenów Czeczenii, którzy przez lata koczowali na dworcu w białoruskim Brześciu.
Chcemy cos z siebie dać naszym przyjaciołom z Czeczenii – Dzieciom z Dworca Brześć, które mimo młodego wieku widziały dużo za dużo. To, czego dzieci nie powinny oglądać – mówi Przemysław Kuczyński, współorganizator akcji. – Razem z mamami, dzielnymi bojowniczkami, uciekły do Europy. Dziś większość z nich mieszka w ośrodkach dla uchodźców. Ale w ośrodkach życie nie jest kolorowe, dlatego dzieci jeżdżą po Polsce, spędzają wakacje, przy udziale i na zaproszenie ludzi dobrej woli – dodaje.
Grupa Dzieci z Dworca Brześć gościła w Gdyni podczas festiwalu Globaltica. Nocowała w szkole na Dąbrowie. Dzieci plażowały, odwiedziły między innymi Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni i Adventure Park Kolibki.
W Gdyni gościliśmy tylko 19 dzieci. Przy tej okazji, powstał pomysł, aby w sierpniu zaprosić wszystkie, którym udało się dostać do Polski – jest ich ponad 50. Przyjazd planowany jest na 18 sierpnia.
Organizatorzy akcji zbierają dla nich ręczniki kąpielowe. Mogą być używane, ale muszą być czyste. Najlepiej, jak będą kolorowe. Posłużą im do kąpieli w morzu. Potrzebne są też śpiwory i prześcieradła. Te później zostaną przekazane organizacjom zajmującym się pomocą osobom bezdomnym.
Zbieramy dla dzieci również wodę butelkowaną i kremy przeciwsłoneczne, aby kąpiel i opalanie były bezpieczne. Wreszcie - słodycze: batoniki, gumy, czekolady, żelki. Bo przecież nie ma na świecie dziecka, które nie lubiłoby słodyczy – dodaje Magdalena Świerczyńska-Dolot, współorganizatorka akcji.
Patronat nad akcją objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Patronem medialnym akcji jest Radio Gdańsk. Co kilka dni na antenie można usłyszeć historie dzieci.