1332 (1032) 2018-08-17 - 2018-08-30

Rusza przetarg na budowę Parku Centralnego

10 sierpnia ogłoszono przetarg na pierwszy etap budowy Parku Centralnego. Prace pomiędzy ulicami Legionów i Tetmajera rozpoczną się w tym roku.
Park Centralny wraz z parkingiem podziemnym zlokalizowany będzie wzdłuż al. Marsz. Piłsudskiego. Na początku roku dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądał i jakie znajdą się w nim atrakcje.
Od momentu ogłoszenia koncepcji Parku Centralnego podkreślam, że podchodzimy do tego pomysłu z jasno sprecyzowanymi założeniami. Przestrzeń miejska potrzebuje miejsca, w którym gdynianie z przyjemnością będą spędzać wolny czas. Dziś przekuwamy plany w działanie i robimy ważny krok w stronę realizacji projektu – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Prace budowlane będą podzielone na trzy etapy. Pierwszy dotyczyć będzie obszaru pomiędzy ulicami Legionów i Tetmajera, drugi obejmie obszar między ul. Legionów a pawilonem przy istniejącym skateparku, a trzeci – między pawilonem a ul. Świętojańską.
W Parku Centralnym znajdzie się staw, ścieżki dla biegaczy i rolkarzy, punkty gastronomiczne, zaś zimą czynna będzie ślizgawka. Wydzielone zostaną strefy: ciszy, wypoczynku i rekreacji.
Na obszarze parku dominować będzie funkcja rekreacyjna. Przestrzeń ma zostać zorganizowana tak, by w jak największym stopniu zachować istniejący drzewostan. Jednocześnie planowane są nowe nasadzenia. Urządzony zostanie też duży trawnik jako miejsce do piknikowania, leżenia i spędzania czasu na powietrzu. Będzie dużo ławek i stolików. Między ul. Legionów a Tetmajera ulokowany zostanie tor do gry w bule. Pojawią się dwie toalety publiczne oraz pawilon dla obsługi.
W ramach projektu zostanie przebudowana ul. Partyzantów, Świętojańska i skrzyżowanie z al. Zwycięstwa wraz ze zmianą organizacji ruchu na ul. Zwycięstwa i na skrzyżowaniu al. Zwycięstwa z ul. Świętojańską poprzez wprowadzenie dwóch pasów ruchu. Zlikwidowany zostanie parking przed Urzędem Miasta, a w jego miejsce powstanie parking podziemny i tereny zielone na powierzchni.
Budowa parku rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa trzy lata.