1332 (1032) 2018-08-17 - 2018-08-30

Stwórz swój ogród deszczowy – uzyskaj dotację

Zarówno mieszkańcy Gdyni, jak i turyści mogą podziwiać barwny modelowy ogród deszczowy przy budynku InfoBox. Wyjątkowość ogrodu i jego lokalizacyjne „osadzenie” podkreśla mapa Gdyni z 1931 r. wyeksponowana na ścianie budynku.
Ogrody deszczowe to nasadzenia roślin (hydrofitowych) rosnących na złożu filtracyjnym w gruncie bądź w pojemniku, które przechwytują wodę deszczową, by ją gromadzić i oczyszczać. Budowanie ogrodów deszczowych pozytywnie wpływa na mikroklimat i poprawia czystość wód. Taki ogród ma wiele zalet i jest przyjazny dla środowiska. Łatwość wykonania sprawia, że można go stworzyć w każdym przydomowym ogrodzie.
Roślinami polecanymi do ogrodów deszczowych w naszych warunkach klimatycznych są: trzcina pospolita, manna mielec, wierzba wiciowa, krwawnica pospolita, kosaciec syberyjski i żółty, turzyca zwisła, niezapominajka, rozesłana czy paprocie.
Rada Miasta Gdyni 27 czerwca przyjęła Uchwałę Nr XLIV/1278/18 w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na wykonanie ogrodu deszczowego właścicielom lub współwłaścicielom nieruchomości, które po 1 marca 2018 r. na tej nieruchomości zrealizowały inwestycję polegającą na wykonaniu ogrodu deszczowego. Przyznanie dotacji odbywa się na podstawie wniosku, którego wzór dostępny jest na stronie www.gdynia.pl oraz w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, ul. 10 Lutego 24, pok. 515. Szczegóły pod nr. tel. 58 668 84 73.