1333 (1033) 2018-08-31 - 2018-09-06

Huczne otwarcie Konsulatu Kultury

Gdynianie oficjalnie zyskali nową placówkę kulturalną. Przy ulicy Jana z Kolna rozpoczął działalność Konsulat Kultury.
W piątkowy wieczór, 24 sierpnia, odbyło się huczne otwarcie nowego miejsca na kulturalnej mapie Gdyni. Były okolicznościowe wystąpienia, klimatyczna potańcówka w rytm dawnych polskich przebojów, emocjonujące show ze specjalnymi agentami, zwiedzanie pomieszczeń i koncert.
Po wielu miesiącach kompleksowych prac modernistyczny budynek po Domu Marynarza Szwedzkiego zyskał nowe oblicze i zupełnie nowe funkcje, stając się otwartym dla wszystkich mieszkańców, nowoczesnym i przyjaznym miejscem do spędzania wolnego czasu. To tutaj będzie od teraz funkcjonować Gdyńskie Centrum Kultury i Wydział Kultury Urzędu Miasta. Właśnie w tym budynku będzie można obejrzeć spektakle, wysłuchać koncertów, spotkać się z ulubionym autorem lub po prostu posiedzieć przy kawie i książce.
- To bardzo oczekiwany moment, otwarcie Konsulatu Kultury, miejsca spotkania, debaty, wydarzeń kulturalnych. To żywe miejsce, które, mam nadzieję, będzie chętnie odwiedzane przez gdynian – zaznaczał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Brakowało nam takiej placówki. Centrum Kultury do tej pory mieściło się przy ulicy Łowickiej, miało swoją piękną tradycję, znakomicie realizowane projekty, ale ta lokalizacja i rozmach działania Konsulatu Kultury na pewno sprawi, że będą mogły być one skuteczniejsze, lepsze i większe. Dzisiaj zmienia się świat, dzisiaj mieszkańcy naszych miast coraz częściej oczekują przestrzeni spotkania i to także jedna z ważnych funkcji tego miejsca, by z powodu wydarzeń artystycznych, a także bez powodu gdynianie chętnie je odwiedzali – tłumaczy prezydent Szczurek.
Przypomnijmy, że uruchomienie Konsulatu Kultury było możliwe dzięki kompletnemu remontowi modernistycznego budynku z lat 30. ubiegłego wieku. Dawniej funkcjonował w nim Dom Marynarza Szwedzkiego. Obecnie w placówce znajduje się m.in. sala widowiskowa z miejscami dla około 200 widzów, profesjonalna garderoba dla aktorów, sala prób, nawiązująca do stylu architektonicznego kawiarnia artystyczna, sale konferencyjne i pomieszczenia biurowe oraz wewnętrzne patio, które ma pełnić kluczową rolę jako miejsce spotkań mieszkańców.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu środków zewnętrznych w ramach projektu „Rewaloryzacja i adaptacja do pełnienia funkcji kulturalnych zabytkowego Domu Marynarza Szwedzkiego w Gdyni i utworzenie w nim Konsulatu Kultury”. Całkowity koszt realizacji projektu to 10 214 004 złotych, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosiło 3 561 912 złotych.