1333 (1033) 2018-08-31 - 2018-09-06

Nadciąga Gdynia Aerobaltic 2018

Gdynia Aerobaltic to widowiskowe pokazy lotnicze // fot. Karol Stańczak

Gdynia Aerobaltic to widowiskowe pokazy lotnicze // fot. Karol Stańczak

16.08.2018 r.

Od 17 do 19 sierpnia niebo nad Gdynią będzie tłem dla wielkiego podniebnego show. Szykują się trzy dni wypełnione pokazami lotniczymi i efektownymi powietrznymi akrobacjami. Wszystko w ramach Gdynia Aerobaltic 2018. W tym roku airshow będzie można podziwiać w dwóch miejscach – na plaży Śródmieście oraz na lotnisku Gdynia-Kosakowo na Babich Dołach.  
 
Najlepsi piloci, szybkie samoloty, powietrzne akrobacje, wystawa statyczna, strefa gastronomiczna i taka wyłącznie dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje Gdynia Aerobaltic 2018. Po zeszłorocznym sukcesie imprezy, tym razem jej formuła została poszerzona. Będzie jeszcze więcej widowiskowych pokazów i sprzętu lotniczego. A podniebne popisy odbędą się w dwóch różnych lokalizacjach. Chętni, którzy wybiorą się na Gdynia Aerobaltic mogą zatem liczyć na dobrą zabawę i wiele emocji.
 
Gdynia Aerobaltic to fascynujące widowisko – podniebny spektakl, w którym w role głównych bohaterów wcielają się piloci światowego formatu. Ich umiejętności, doświadczenie i odwaga są gwarancją brawurowych przelotów i niezapomnianych wrażeń, szczególnie, że nasze miasto posiada fenomenalne warunki do organizacji tego typu imprez. Gdynia jest miastem, które kocha wielkie widowiska. Szeroko pojęta aktywność funkcjonuje tu zarówno w okazałych obiektach sportowych, jak i przestrzeni miejskiej. Zostało to dostrzeżone na arenie międzynarodowej, dzięki czemu w naszym mieście regularnie goszczą najlepsi sportowcy globu. Pokazy lotnicze Gdynia Aerobaltic idealnie wpisały się w sportowy kalendarz naszego miasta. Mam nadzieję, że podniebne akrobacje dostarczą Państwu niezapomnianych wrażeń oraz będą powodem do zachwytu – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Airshow rozpocznie się w piątek, 17 sierpnia. Zainaugurują je pokazy na plaży Śródmieście. Wystartują one o godz. 19.30. Na początek zaprezentuje się grupa spadochronowa Skymagic S3WAT. Wykonają oni specjalny pokaz akrobatyczny. Po zmroku wystąpią ponownie. Tym razem w oświetlonych kombinezonach. Zaraz po nich niebo opanuje 3AT3 Formation Flying Team. To zespół pokazowy prezentujący latanie w szyku. Korzystają z popularnego współczesnego polskiego samolotu turystycznego AT-3. Następnie grupa 57-my Team wprowadzi w ruch swoje wiatrakowce, a po nich zobaczymy Artura Kielaka & Yak3.pl. Wieczorno-nocne pokazy rozpocznie Paraglider. Następnie uczestnicy będą mogli popatrzeć na możliwości śmigłowca Anakonda z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. W tej części zaprezentuje się również grupa Warter Aviation i ich dwa Carbon Cuby, grupa Sydney Charles Display Team i Twister. Atrakcją, która zrobi wrażenie będzie też pokaz Johana Gustafssona. Rozświetli on niebo lecąc świecącym samolotem nad plażą. Pokazy zakończą się o godz. 22.30. Wstęp na plażową część airshow jest bezpłatny. Takie same ogólnodostępne wieczorno-nocne pokazy na plaży Śródmieście odbędą się również w sobotę, 18 sierpnia, w godz. 19.30-22.30.

Najlepszym miejscem do obserwacji powietrznych wyczynów będzie właśnie plaża miejska i bulwar Nadmorski. Same pokazy lotnicze to jednak nie jedyne atrakcje, które przygotowano dla uczestników. Parking przy ul. Zawiszy Czarnego zmieni się w strefę foodtrucków, w której będzie można dobrze zjeść. Na plaży znajdą się też strefy sponsorskie oraz strefa dla dzieci.


 
Więcej lotniczych i podniebnych wrażeń będzie można zażyć przez dwa dni na lotnisku Gdynia-Kosakowo na Babich Dołach. Tam, 18 i 19 sierpnia, od godz. 10.00 do godz. 17.00 będzie można zobaczyć pokazy akrobatyczne w powietrzu oraz przyjrzeć się z bliska samolotom stojącym na płycie lotniska. Dodatkowo podziwiać też można moment startu i lądowania prezentujących się załóg. Pilotów zobaczymy nie tylko podczas podniebnych popisów. Będzie można się z nimi spotkać i porozmawiać. Wstęp na pokazy na lotnisku jest płatny. Informacje o biletach znajdują się tutaj.
 
Nad lotniskiem na Babich Dołach swoje umiejętności zaprezentują m.in.: Łukasz Czepiela, Maciej Pospieszyński, grupa Żelazny, Baltic Bees, P3 Flyers Acrobatic Team, Artur Kielak & Yak3.pl, Skymagic S3WAT, grupa Sydney Charles Display Team, 3AT3 Formation Flying Team, 57-my Team, Red Bull Flying Bulls, Patrouille Reva czy Royal Jordanian Falcons.
 
Będzie też mnóstwo atrakcji dla całych rodzin w specjalnie stworzonych strefach: dla dzieci – z zabawami i animacjami dla najmłodszych, gaming - konsoli i gier, grup rekonstrukcyjnych czy gastronomicznej, gdzie będzie można dobrze zjeść. A w strefie chillout znajdzie się miejsce, w którym rodzice mogą przebrać i nakarmić swoje pociechy. Nie zabraknie sklepu z gadżetami i wesołego miasteczka. Jednym z elementów będzie również Gdynia Aero Expo. To strefa wystawiennicza, gdzie swoje stanowiska  i oferty będą przedstawiać m.in.: producenci, dystrybutorzy i importerzy ultralekkich samolotów i silników lotniczych, aerokluby, ośrodki szkolenia pilotów, szkoły lotnicze czy firmy zajmujące się dystrybucją dronów.


 

Szczegółowy program znajduje się na stronie Gdynia Aerobaltic 2018.

Jak dotrzeć na lotnisko?

Na pokazy Gdynia Aerobaltic odbywające się na lotnisku Gdynia-Kosakowo na Babich Dołach można dotrzeć komunikacją miejską. Będzie funkcjonować specjalna bezpłatna linia Gdynia Aerobaltic. Autobus będzie zabierać pasażerów z placu Konstytucji przy budynku dworca PKP Gdynia Główna, a wysadzi tuż przy wejściu na teren imprezy. Pierwszy kurs w kierunku lotniska o godz. 9.30. Odjazdy co 5-10 minut. Autobusy z lotniska będą odwozić uczestników imprezy do przystanku Gdynia Dworzec Główny PKP przy ul. Janka Wiśniewskiego. Ostatni kurs z portu lotniczego o godz. 18.00. Odjazdy co około 5-10 minut.


 
Dla tych, którzy chcą przyjechać na pokaz samochodem, przygotowano parking. Wjazd Bramą Czerwoną od ul. Derdowskiego/Żeromskiego (za rondem) w godz. 9.30-16.30. Parking jest płatny.


 
Na teren imprezy można też dotrzeć na rowerze lub pieszo. Ci, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, powinni udać się do Bramy Niebieskiej. Wejście od ul. płk. Stanisława Dąbka w godz. 9.30-16.30.  


 

Informacje organizacyjne i zmiany w organizacji ruchu

Od 16 do 19 sierpnia parking przy ul. Zawiszy Czarnego będzie wyłączony z użytku. W związku z imprezą planowane są także inne zmiany w organizacji ruchu.

17 i 18 sierpnia od godz. 7.00 do godz. 0.00 zamknięte będą:
- ul. Armii Krajowej - od placu Grunwaldzkiego do ul. Zawiszy Czarnego oraz
- ul. Borchardta.

Od 18 do 19 sierpnia br. zakazami zatrzymywania objęte zostaną odcinki ul. Maciejewicza i Ledóchowskiego w pobliżu pętli autobusowej.

Wyjazd z ul. Wybickiego oraz z placu Grunwaldzkiego, w czasie wprowadzonych zmian, będzie możliwy tylko w kierunku skrzyżowania z ul. Świętojańską. Natomiast ul. Sienkiewicza - od skrzyżowania z ul. Mickiewicza - będzie można dojechać wyłącznie do ul. Sędzickiego i Kasprowicza.

Wszystkich kierujących pojazdami prosimy o stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu oraz wskazań biorących udział w zabezpieczeniu imprezy strażników Straży Miejskiej oraz służb porządkowych organizatora.
 
Mając na uwadze najwyższy priorytet, jakim jest bezpieczeństwo podczas trwania imprezy, na plaży Śródmieście wyznaczone zostaną strefy zamknięte. Będą one pełniły m.in. funkcję lądowiska dla skoczków spadochronowych.
 
Ze względu na spodziewaną dużą liczbę gości, wszystkich uczestników imprezy zachęcamy do przybycia środkami komunikacji miejskiej. W razie konieczności skorzystania z samochodu, wybierając się na bezpłatne pokazy na plaży, radzimy pozostawić go na parkingach poza centrum miasta. Poniżej prezentujemy listę dostępnych parkingów w okolicy plaży miejskiej.·         
·