1333 (1033) 2018-08-31 - 2018-09-06

Trzecie centrum sąsiedzkie we wrześniu na Cisowej

9 września zainaugurowana zostanie działalność trzeciego centrum sąsiedzkiego w Przystani Chylońska 237. Na początku będzie można skorzystać z zajęć przygotowanych przez Laboratorium Innowacji Społecznych i Gdyńskie Centrum Sportu. Docelowo w budynku, oprócz żłobka, przedszkola i przestrzeni na inicjatywy sąsiedzkie, działać będzie również biblioteka, DOPS wraz ze świetlicą dla osób starszych i przychodnia.
Powstająca w Gdyni sieć centrów sąsiedzkich – „Przystani” – ma integrować mieszkańców oraz dawać im przestrzeń do rozwoju zainteresowań i realizacji własnych pomysłów.
Okazało się, że domy sąsiedzkie to strzał w dziesiątkę. Niedawno otwarte już są tłumnie odwiedzane a sami mieszkańcy przychodzą z propozycjami zajęć. To sprzyja budowaniu sąsiedzkich więzi. Cały czas rozwijamy ofertę Przystani, remontujemy kolejne elementy zaadaptowanych na ich potrzeby budynków. Wierzę, że placówka w Cisowej, jedna z większych, jakie powstają, również zaspokoi wiele potrzeb mieszkańców tej części Gdyni – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Parapetówka inaugurująca działalność Przystani odbędzie się 9 września w godz. 13.00-18.00. W programie m.in. zajęcia bębniarskie, kuglarskie i plastyczne, zumba, fotobudka, strefa chilloutu z grami planszowymi i książkami. Jeśli pogoda dopisze, o godz. 14.00 wyruszy barwna parada. Na zakończenie, o godz. 17.00, odbędzie się herbatka sąsiedzka, na której będzie można poznać założenia Przystani, porozmawiać z osobami ją prowadzącymi, poznać swoich sąsiadów i przedstawić swoje pomysły na zajęcia.
Choć niezbędne prace adaptacyjne w budynku jeszcze będą się toczyć, to już od września będzie można korzystać z oferty przygotowanej przez kadrę LIS i GCS. Początkowo działalność Przystani skoncentruje się w sali gimnastycznej z szatniami, dwóch salach warsztatowych i dwóch pomieszczeniach biurowych. W tym kształcie Przystań działać będzie w najbliższych miesiącach.
Planujemy m.in. zainicjowanie klubu rodzica, warsztaty artystyczne, wykłady o historii dzielnicy. Trzy razy w tygodniu będą się także odbywać zajęcia sportowe dla dzieci, dorosłych i seniorów organizowane przez Gdyńskie Centrum Sportu. To jednak tylko początek. Czekamy na pomysły i sugestie mieszkańców - zaprasza Agnieszka Kaim z Laboratorium Innowacji Społecznych.
Więcej informacji i oferta sieci centrów sąsiedzkich w Gdyni: www.gdynia.pl/przystan, www.facebook.com/PrzystanGdynia/.
Masz pomysł na działanie lokalne? Chcesz poprowadzić zajęcia? Szukasz miejsca do spotkań grupy nieformalnej lub stowarzyszenia? Powiedz nam o tym - dołącz do grupy dyskusyjnej na Facebooku:
- Gdynia Przystań Lipowa 15,
- Gdynia Przystań Śmidowicza 49.
Jeśli masz 15 lat i chcesz wziąć udział w tworzeniu muralu na ścianie Przystani Chylońska 237, napisz na:
chylonska237@lis.gdynia.pl
Zajęcia odbędą się we wrześniu. Poprowadzi je Iwona Zając.