1333 (1033) 2018-08-31 - 2018-09-06

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
– na wystawę stałą „Gdynia – dzieło otwarte”. Wystawa potrwa do 31 grudnia 2024 r.
– na wystawę „Andrzej Strumiłło. Ilustracje”. Andrzej Strumiłło, uczeń Władysława Strzemińskiego, uprawia bardzo różne dziedziny artystyczne: malarstwo, grafikę, rzeźbę, rysunek i fotografię. Tworzył również poezję i pisał dzienniki. Wreszcie – projektował i ilustrował książki. We wczesnym dzieciństwie, pod wpływem przygód Don Kichota czytanych mu przez matkę, rysował z wyobraźni wiatraki, na Wileńszczyźnie praktycznie nieznane. W poszukiwaniu inspiracji Strumiłło odwiedził też m.in. Indie, Nepal, Chiny, Japonię, Tajlandię, Wietnam, Mongolię, Syrię, Turcję, Syberię i Stany Zjednoczone. Po powrocie do Polski osiedlił się w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą, gdzie postawił modrzewiowy dom. Mieszka tam do dziś, poświęcając się nie tylko sztuce, ale również uprawie roli i hodowli koni.
Wystawa czynna do 2 września.
– na wystawę Karola Śliwki, wybitnego grafika, autora ponad 400 znaków graficznych. Jest to największa do tej pory wystawa monograficzna poświęcona temu twórcy. Karol Śliwka ma w swoim dorobku projekty opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów.
Wystawę można oglądać do 14 października.
– na wystawę „Za horyzontem”. Wspomnienia z podzielonego Bałtyku. Projekt At the Water’s Edge, którego częścią jest wystawa w Muzeum Miasta Gdyni, to próba subiektywnego spojrzenia – poprzez zdjęcia, archiwalne amatorskie filmy i autentyczne relacje – na historię państw regionu nadbałtyckiego w okresie zimnej wojny.
Wystawę można oglądać do 2 września.
Szczegóły www.muzeumgdynia.pl.
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie.
Szczegóły na www.polska1.pl.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza:
- na wystawę malarstwa Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz do lokalu artystycznego TYGIEL przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV do 2 października 2018.
Stowarzyszenie i Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na wystawę grafiki cyfrowej 6 x CYFRA na statek - muzeum „Dar Pomorza”, aleja Jana Pawla II.
Wystawa jest zapowiedzią 6. Międzynarodowego Triennale Grafiki Cyfrowej, które odbędzie się w Gdyni w 2019 roku.
W wystawie biorą udział wybitni przedstawiciele tej najnowszej dziedziny sztuki: Barbara Kasperczyk, Natalia Romaniuk, Cezary Paszkowski, Mirosław Pawłowski, Arek Rafflewski i Adam Romaniuk.
Wystawa do 6.10.2018 r.
Szczegóły na www.eraartprofile.pl lub pod nr tel. 58 622 33 11.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na:
– wystawę Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej,
– wystawę „W świecie dawnych żaglowców”,
– Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego (w poniedziałki bezpłatnie).
Zwiedzanie MMW od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.
Zwiedzanie ORP „Błyskawica” w godz. 10.00-13.00 i 14.00-18.00 od wtorku do niedzieli.
Szczegóły www.muzeummw.pl
***
Centrum Aktywności Seniora zaprasza na wernisaż wystawy fotografii na płótnie Haliny Wasielke-Cieślak „Moja Gdynia”, który odbędzie się 4 września 2018 r. o godz.14.00 w Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27-31). Zaproszenia do odbioru w sekretariacie CAS w godz. 9.00-14.00.
Wystawę będzie można oglądać do 12.10.2018 r. w godz. 9.00-15.00.
***
W galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2) prezentowana jest wystawa twórczości seniorek z grupy „Połączone Pasją” pt. „Impresje filmowe”.
Prace wykonano w różnych technikach malarskich; pastele olejowe, akwarele, gwasz, farby akrylowe. Są one osobistą refleksją odbioru obrazu filmowego.
Wstęp wolny.
***
Biblioteka Grabówek (ul. Morska 113) zaprasza do oglądania wystawy prac „Pomorskie pejzaże” Bronisława Melzera – mieszkańca Rumi, członka Polskiego Związku Plastyków.
Bronisław Melzer przedstawiał swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz brał udział w konkursach zdobywając liczne nagrody. Bogata pastelowa paleta barw obrazów przyciąga oko widza i pokazuje nam otaczającą przyrodę. Artysta przedstawia świat zasadniczo na sposób impresjonistyczny. Obrazy prezentowane na wystawie to dorobek ostatniego roku.
Wystawa potrwa do końca września.
***
Kaszubskie Forum Kultury oraz Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na wystawę malarstwa i grafiki Mariana Buslera, którą będzie można oglądać do 15 września w godzinach pracy KFK.
***
1 września w Malej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety (Klub MW, ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się wernisaż wystawy haftu krzyżykowego Joanny Kryger pt. „Historia zamknięta w krzyżykach”.
Początek o godz 16.00. Wstęp wolny.
Wystawę można oglądać do 22 września.
***
YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26) zaprasza na wystawę zdjęć „Papugi” Klubu Miłośników Fotografii działającego przy Gdyńskiej Akademii Srebrnego Wieku.
Projekt jest współfinansowany z dotacji miasta Gdyni.