1335 (1035) 2018-09-14 - 2018-09-20

Żegnamy Karola Śliwkę

10 września w wieku 85 lat odszedł Karol Śliwka, grafik, autor wielu kultowych znaków graficznych, plakatów czy etykiet, które na stałe wpisały się w kanon polskiego projektowania graficznego.
Karol Śliwka urodził się 16 października 1932 roku w Harbutowicach pod Skoczowem. Po studiach artysta pozostał w Warszawie i ożenił się z Aliną Walczak, śpiewaczką operową.
Debiutem dla Karola Śliwki był udział w ogólnopolskim konkursie na projekty graficzne opakowań papierosów, ogłoszonym w 1957 roku. Otrzymał w nim pierwszą nagrodę za opakowanie papierosów „Syrena”. Pierwszy znak zaprojektował w 1962 roku w ramach ogólnopolskiego konkursu na znak Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Choć nie zdobył nagrody, wydawnictwo wybrało do realizacji właśnie jego projekt. Zaczął brać udział w licznych ogólnopolskich konkursach, często zdobywając po kilka nagród i wyróżnień w ramach jednego konkursu.
Zaprojektował ponad 400 znaków graficznych, które kształtowały i nadal kształtują kulturę wizualną polskiej codzienności. W prestiżowej publikacji „Logo Modernism” Jensa Müllera i Juliusa Wiedemanna, wydanej w 2015 roku przez Taschen, Śliwka znalazł się wśród ośmiu najwybitniejszych twórców znaków graficznych. Ma w swoim dorobku ponad 100 nagród w dziedzinie znaków graficznych, plakatów i opakowań.
Wystawa „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci” jest aktualnie prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni.