1336 (1036) 2018-09-21 - 2018-09-27

Dom Marzeń powstaje w Małym Kacku

Inwestycji mieszkaniowych w rejonie ulicy Strzelców nie brakuje, ale ta jedna jest wyjątkowa. W budynku nr 28 osoby niepełnosprawne intelektualnie będą mogły spełniać marzenia o własnym lokum i bezpiecznym usamodzielnianiu się. W Domu Marzeń znajdzie się kilkanaście mieszkań wspieranych dla około 14-20 lokatorów oraz piętro Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób.
Mieszkania wspierane to takie, w których osoby z niepełnosprawnością intelektualną przebywają na stałe i z których wychodzą do pracy, czy na zajęcia w placówkach dziennego pobytu. Na dwóch kondygnacjach Domu Marzeń będzie łącznie 14 „pokoi” o różnych wielkościach, które będą mieć właśnie taką funkcję. Docelowo zamieszka tam do 20 niepełnosprawnych dorosłych, podopiecznych współinicjatora przedsięwzięcia - Gdyńskiej Fundacji Dom Marzeń, a także po jednym opiekunie na piętro. Każdy „pokój” Domu Marzeń będzie mieć własną łazienkę, a na obu kondygnacjach znajdą się: salon oraz wspólne kuchnie.
Drugie piętro zostanie przeznaczone na potrzeby miejskiego Środowiskowego Domu Samopomocy. Będzie tam siedem sal warsztatowych, strefa wyciszenia, pokój psychologa, jadalnia i zmywalnia, łazienki, szatnie oraz pomieszczenia socjalne i biurowe. Dom będzie operowany przez Gdyńską Fundację Dom Marzeń, a jego oferta będzie skierowana dla dorosłych osób niepełnosprawnych z południowych części miasta.
Na parterze znajdą się natomiast lokale usług osiedlowych o charakterze komercyjnym. Czynsz przeznaczony będzie w całości na pokrycie kosztów eksploatacji budynku, a zwłaszcza na utrzymanie mieszkań wspieranych.
Wsparcie finansowe dla lokatorów i bliskich zadeklarowali już gdyńscy włodarze: - Dobrze wiemy, że mieszkania wspierane muszą być wsparte przez miasto. Dlatego pracujemy nad sposobem dofinansowania tych mieszkań, by było to osiągalne finansowo dla jego przyszłych mieszkańców – mówił wiceprezydent Michał Guć. – Już za chwilę wszyscy będziemy się cieszyć z funkcjonowania Domu Marzeń.
Nie bez znaczenia dla mieszkańców Domu Marzeń jest jego lokalizacja. Budowany jest bowiem w spokojnej dzielnicy Mały Kack, w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tuż obok inwestycji powstała już nowa pętla autobusowa. W pobliżu znajdują się także osiedla budynków jedno i wielorodzinnych co powoduje, że Dom Marzeń będzie mógł stać się lokalnym centrum integracji.
Warto przypomnieć, że obecnie w zasobach Gdyni jest 13 mieszkań chronionych, w których mieszka 56 osób. Co więcej, niedawno Gdynia pozyskała rekordową w skali kraju – bo wynoszącą 2,9 mln zł – dotację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na zakup mieszkań chronionych w ramach programu „Za życiem”. Drugie tyle dołoży miasto i dzięki temu do końca tego roku za blisko 6 mln zł kupionych zostanie 10 mieszkań. Wszystkie będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Zostaną też zaadoptowane trzy kolejne lokale znajdujące się w zasobach miasta.

ikona