1336 (1036) 2018-09-21 - 2018-09-27

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
– na wystawę stałą „Gdynia – dzieło otwarte”. Wystawa potrwa do 31 grudnia 2024 r.
– na wystawę Karola Śliwki, wybitnego grafika, autora ponad 400 znaków graficznych. Jest to największa do tej pory wystawa monograficzna poświęcona temu twórcy. Karol Śliwka ma w swoim dorobku projekty opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów. Wystawę można oglądać do 14 października.
- Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Muzeum Miasta Gdyni zapraszają na wystawę „Filmobcy. Marzec ’68”.
Wystawa opowiada o wpływie wydarzeń marcowych na polską kinematografię. Partnerem ekspozycji zrealizowanej z inspiracji prof. Piotra Mikuckiego, dziekana Wydziału Reżyserii, jest PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi.
Na ekspozycji można zobaczyć filmy ze wspomnieniami naocznych świadków wydarzeń sprzed pół wieku – absolwentów szkoły. Opowiadają: Jerzy Hoffman, Andrzej Krakowski, Krzysztof Rogulski, Andrzej Titkow, Janusz Zaorski, Michał Dudziewicz, Jerzy Matula, Leon Kelcz – naoczni świadkowie opowiadają o Marcu 1968 roku w środowisku filmowym, ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi i Szkoły Filmowej. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko relacje filmowców, ale także oficjalne dokumenty, fotografie (często unikatowe), plakaty.
Świadectwa tamtego czasu pochodzą z archiwów PWSFTviT w Łodzi, FINA, WFDiF, WFO, łódzkiego oddziału IPN oraz zbiorów muzeum, m.in. rękopis i maszynopis „Historii sztuki filmowej” Jerzego Toeplitza, pierwszego rektora Szkoły Filmowej, własnoręcznie napisany życiorys Aleksandra Forda, odmowę przyznania paszportu Jerzemu Lipmanowi.
Wystawa potrwa do 23 września.
Szczegóły www.muzeumgdynia.pl.
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie.
Szczegóły na www.polska1.pl.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era Art zaprasza na wystawę malarstwa Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz do lokalu artystycznego Tygiel (wejście od ul. Władysława IV) do 2 października 2018.
Stowarzyszenie i Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na wystawę grafiki cyfrowej 6 x CYFRA na statek-muzeum „Dar Pomorza” (al. Jana Pawla II).
Wystawa czynna do 6 października.
Szczegóły na www.eraartprofile.pl lub pod nr. tel. 58 622 33 11.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na:
– wystawę Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej,
– wystawę „W świecie dawnych żaglowców”,
– Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego (w poniedziałki bezpłatnie).
Zwiedzanie od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Zwiedzanie ORP „Błyskawica” w godz. 10.00-13.00 i 14.00-18.00 od wtorku do niedzieli.
Szczegóły www.muzeummw.pl
***
Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27-31) zaprasza na wystawę fotografii na płótnie Haliny Wasielke-Cieślak „Moja Gdynia”. Wystawę będzie można oglądać do 12 października w godz. 9.00-15.00.
***
Biblioteka Grabówek (ul. Morska 113) zaprasza do oglądania wystawy prac „Pomorskie pejzaże” Bronisława Melzera.
Wystawa potrwa do końca września.
***
Klub Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 24 września na wernisaż wystawy fotografii „Dzieci Afganistanu” sierżanta Szymona Mutwickiego. Początek o godz. 18.00 w Małej Galerii im. Admirała floty A.Karwety. Wstęp wolny.
Wspomnienia Afganistanu oczami weterana, będzie można oglądać do 30 września od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 - 15.00 oraz na życzenie.
***
YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26) zaprasza na wystawę zdjęć „Papugi” Klubu Miłośników Fotografii działającego przy Gdyńskiej Akademii Srebrnego Wieku.
Projekt jest współfinansowany z dotacji miasta Gdyni.
***
Akwarium Galeria Sztuki (ul. 10 Lutego 11, II piętro) zaprasza na wystawy Beaty Rzepińskiej Samerlling, Ewy KutyłyEli Chmielewskiej. Wystawy można oglądać do 5 października.
***
Galeria Punkt (ul. św. Piotra 17) zaprasza na wystawę australijskiego artysty Matta Fortrose’a pt. „Liteweight”.
Wystawę będzie można oglądać do 29 września.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni, Koło plastyków (ul. Władysława IV 51) zaprasza na wystawę malarstwa „Wspomnienie lata”. Wystawę można oglądać do 18 października.
***
Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych (ul. Orłowska 8) zaprasza na wystawy Julity Wiench i Mariusza Mielęckiego. Będzie je można oglądać do 30 września od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-16.00. Wstęp wolny. Więcej na www.facebook.com/orlowodebiut.
***
Kaszubskie Forum Kultury oraz Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, zapraszają do 30 września na Wystawę „Kaszubski Etno-Design” Małgorzaty Bądkowskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych.
Wystawę można obejrzeć w godzinach pracy KFK.

  • ikonaOpublikowano: 20.09.2018 12:03
  • ikona

    Autor: _Agnieszka Wołowicz-Bińkowska (a.wolowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.09.2018 13:32
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Wołowicz-Bińkowska
ikona