1337 (1037) 2018-09-28 - 2018-10-04

Złote Lwy dla „Zimnej wojny”

Laureaci 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych // fot. Karol Stańczak

Laureaci 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych // fot. Karol Stańczak

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za nami. Twórcy i aktorzy najlepszych kinowych produkcji tego roku odebrali nagrody. Gala zamknięcia festiwalu odbyła się w sobotę, 22 września w Teatrze Muzycznym. Złote Lwy trafiły do Pawła Pawlikowskiego za film „Zimna wojna”. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Jerzy Skolimowski. Najwięcej nagród przyznano twórcom i aktorom filmów: „Kamerdyner”, „Zimna wojna” i „Kler”.

To było sześć dni pełnych filmowych wrażeń i emocji. Na czas festiwalu Gdynia stała się stolicą polskiej kinematografii. Królowały tu gwiazdy ekranu i najlepsi twórcy.

Festiwal był znakomity i bardzo udany. Mieliśmy nie tylko świetne filmy, ale także dyskusje, debaty. Mieszkańcy licznie włączali się w działania festiwalowe. Atmosfera, która panowała na ulicach Gdyni, a do tego piękne słońce sprawiły, że tegoroczny festiwal na pewno na długo pozostanie w pamięci gości – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wielkie święto filmu zakończyło się w sobotę, 22 września. Uroczystą galę zamknięcia festiwalu poprowadzili: Małgorzata Kożuchowska i Marek Bukowski.



Nagrodę główną – Złote Lwy otrzymali: reżyser Paweł Pawlikowski oraz producenci Ewa Puszczyńska i Tanya Seghatchian za film „Zimna wojna”. To historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. W tle wydarzenia zimnej wojny lat 50. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Film został także doceniony za dźwięk i montaż.

Srebrne Lwy dla filmu „Kamerdyner” odebrali: reżyser Filip Bajon oraz producenci Olga Bieniek i Mirosław Piepka.

Wzruszyło mnie bardzo, że to właśnie tu odebrałem nagrodę. To ma swoją symbolikę. Akcja filmu „Kamerdyner” rozgrywała się 34 kilometry stąd – mówi Filip Bajon, reżyser, zdobywca Srebrnych Lwów na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami - splątanymi losami Polaków, Kaszubów i Niemców. Ich historia została opowiedziana na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Do „Kamerdynera” powędrowały też nagrody za charakteryzację i muzykę. A grającego tam Adama Woronowicza uznano za najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Jest to dla mnie ważna nagroda. Pierwszy raz otrzymałem ją właśnie tu w Gdyni, na festiwalu, który ma swoją tradycję i istotne znaczenie dla naszej branży. Na samą myśl, kto tę nagrodę odbierał przede mną, mam ciarki – mówi Adam Woronowicz, laureat nagrody za główną rolę męską w filmie „Kamerdyner”.

Platynowe Lwy za całokształt twórczości i artystyczne osiągnięcia życia trafiły do Jerzego Skolimowskiego – reżysera, scenarzysty i aktora.

Pozostałe nagrody Konkursu Głównego przyznane podczas gali 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych:

Adrian Panek otrzymał nagrodę za reżyserię filmu „Wilkołak”.

Jury przyznało dwie nagrody specjalne. Trafiły one do Marka Koterskiego za wykreowanie autorskiej wizji świata w filmie „7 uczuć” oraz do Wojciecha Smarzowskiego za podjęcie ważnego społecznie tematu w filmie „Kler”.

Za główną rolę kobiecą w „Ułaskawieniu” nagrodzono Grażynę Błęcką-Kolską.

Nagrodę za scenariusz odebrał Jan Jakub Kolski za film „Ułaskawienie”.

Antoni Komasa-Łazarkiewicz otrzymał nagrodę za muzykę do filmów „Kamerdyner” i „Wilkołak”.

W tym roku przyznano dwie równorzędne nagrody za zdjęcia. Doceniono Jacka Podgórskiego, który pracował przy realizacji „Krwi Boga” oraz Jakuba Kijowskiego za zdjęcia do „Fugi”.

Aleksandra Konieczna otrzymała nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Jak pies z kotem”. Za drugoplanową rolę męską, w tym samym filmie, wyróżniono Olgierda Łukaszewicza.

Nagrodę za montaż „Zimnej wojny” otrzymał Jarosław Kamiński.

Mirosława Makowskiego i Macieja Pawłowskiego nagrodzono za dźwięk do filmu „Zimna wojna”.

Za scenografię do filmu „Kler” nagrodę otrzymała Jagna Janicka.

Najlepsze kostiumy stworzyła Monika Onoszko do filmu „Ułaskawienie”.

Ewa Drobiec i Mira Wojtczak otrzymały nagrodę za charakteryzację w filmie „Kamerdyner”.

Nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film odebrała Agnieszka Smoczyńska za film „Fuga”.

Nagrody przyznało jury w składzie: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Elżbieta Cherezińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kobiela, Marcin Koszałka, Rafał Listopad, Joanna Napieralska, Elwira Pluta i Joanna Szymańska.

Nagrodę publiczności otrzymał „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych, główna nagrodę im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu otrzymały „Zwykłe losy Zofii” w reżyserii Dominiki Gnatek. Nagrodę specjalną przyznano Jakubowi Piątkowi za „Users”.

W Konkursie Inne Spojrzenie jury przyznało jednogłośnie nagrodę Złotego Pazura dla filmu „Nina”, w reżyserii Olgi Chajdas, za osobisty ton wypowiedzi, eksplorację tematu mało obecnego w polskim kinie i znakomitą realizację.

Jury przyznało też nagrodę specjalną Jagodzie Szelc za film „Monumet”. Doceniono jego nowatorską narrację i konsekwentne podążanie własną drogą twórczą.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.09.2018 13:45
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.09.2018 13:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Wołowicz-Bińkowska
ikona