1340 (1040) 2018-10-19 - 2018-10-25

„Halo Kultura” #wGdyni

„Halo Kultura” to projekt, który otwiera nową przestrzeń dla kultury w Gdyni.
Pracownie i miejsca ekspozycyjne dla kilkudziesięciu twórców i organizacji pozarządowych znajdować się będą w podziemiach Hal Targowych. Stowarzyszenie Halo Kultura liczy ponad 50 formalnych członków. Porozumienie o powstaniu nowej przestrzeni kultury w Gdyni między miastem a „Stowarzyszeniem Halo Kultura” podpisano 17 października 2018.

W zabytkowych podziemiach Hali Płaskiej powstaną 24 współdzielone pracownie i salki warsztatowe o łącznej powierzchni 579 m2. W hallu między nimi odbywać się będą wystawy sztuki, fotografii, większe wydarzenia artystyczne, a także będzie to pole do działań coworkingowych, integrujących środowisko twórcze, stowarzyszenia i fundacje.
Powstaje tu międzypokoleniowa, otwarta i interdyscyplinarna przestrzeń, która wzmacniać będzie więzi lokalnej społeczności i uatrakcyjniać czas wolny w niekomercyjny sposób – dodaje Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. kultury. – Koncepcja zagospodarowania podziemi wpisuje się także we współczesne trendy łączenia tradycyjnego handlu ekologicznymi produktami z gastronomią i ofertą kulturalno-rozrywkową. Światowe inspiracje, które przyświecały projektowi, to np. barceloński Merkat del Born.
To innowacyjne rozwiązanie, które zapewni miejsce do pracy gdyńskim artystom i organizacjom pozarządowym, a jednocześnie da szansę mieszkańcom i turystom na kontakt ze sztuką, udział w warsztatach, możliwość włączenia w życie kulturalne i społeczne miasta.
Działania artystyczne i społeczne rozpoczną się 1 stycznia 2019 roku. Hala Targowa stanie się nowym, ważnym miejscem na kulturalnej mapie Gdyni. Podziemia, w projekcie, zostały podzielone na sektory tematyczne – fotograficzny, sztuki współczesnej, muzyczny, architektoniczny, teatralny, designu i organizacji pozarządowych.