1340 (1040) 2018-10-19 - 2018-10-25

Rowerem po Gdyni - nowe możliwości

Ruszyły prace związane z wyznaczeniem pasów rowerowych na ul. Wiśniewskiego. Na długości 950 m, od wiaduktów przy stacji SKM Gdynia Stocznia do pl. Konstytucji, wytyczone zostaną pasy rowerowe o szerokości 1,5 m. Koszt nowej organizacji ruchu to 98 tys. zł.
Do tej pory, z obawy o swoje zdrowie, rowerzyści często wybierali jazdę chodnikiem. Wyznaczenie pasów rowerowych przy tak dużej szerokości jezdni jest rozwiązaniem optymalnym – ruch samochodowy zostanie uspokojony, a jazda rowerem będzie bezpieczna. Termin wykonania robót wyznaczony jest na koniec miesiąca, jednak przy sprzyjających warunkach pogodowych prace mogą zakończyć się szybciej – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.
Końca dobiegają prace na al. Marsz. Piłsudskiego związane z budową trasy rowerowej R-10 oraz pętli autobusowej. Pierwsza część robót w okolicy bulwaru zakończyła się w wakacje, teraz przyszła kolej na skrzyżowanie al. Marsz. Piłsudskiego z ul. Krasickiego i Tetmajera. Wykonane zostaną pasy rowerowe na al. Marsz. Piłsudskiego, pętla autobusowa, a dla komfortu i bezpieczeństwa pieszych – wyniesione chodniki przejezdne. Ostatnia część – przy Urzędzie Miasta – związana z korektą organizacji ruchu i wyznaczenia pasa rowerowego na ul. Świętojańskiej – zakończy się w I poł. listopada.
We wrześniu kontraruch rowerowy pojawił się na ul. Wybickiego i pl. Grunwaldzkim.
Ruszyła też budowa kilometrowego odcinka nowej drogi rowerowej w Orłowie po zachodniej stronie al. Zwycięstwa. Zakończenie prac planowane jest na maj 2019 r.