1341 (1041) 2018-10-26 - 2018-11-08

Dzień Wszystkich Świętych – zmiany w organizacji ruchu

Dzień Wszystkich Świętych – zmiany w organizacji ruchu

Dzień Wszystkich Świętych – zmiany w organizacji ruchu

25.10.2018 r.

Początek listopada to czas wspomnień i zadumy związanej z Dniem Wszystkich Świętych. Ruch na drogach, szczególnie w okolicach cmentarzy będzie duży, a tych kierowców, którzy nie zdecydują się przesiąść do komunikacji publicznej czekają zmiany w organizacji. Dodatkowo inaczej niż w ubiegłych latach będziemy jeździć w okolicach cmentarza na Witominie.

Tymczasowe zmiany w organizacji ruchu obejmą okolice Cmentarza Witomińskiego, cmentarza przy ul. Spokojnej oraz Cmentarza Marynarki Wojennej. Ponadto uruchomione zostaną dodatkowe linie autobusowe. Zmiany obejmą także miejsca postojowe przy nekropoliach.


Cmentarz Witomiński

Organizacja ruchu
Zmiany w organizacji ruchu w rejonie Cmentarza Witomińskiego będą obowiązywały od środy, 31 października do czwartku 1 listopada. Na ul. Witomińskiej, od skrzyżowania z ul. Zielną i ul. Bursztynową do skrzyżowania z ul. Warszawską będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu.

Od strony ul. Warszawskiej na ul. Witomińską będą mogły wjechać jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich. Pozostali uczestnicy ruchu, w tym taksówki, w rejon cmentarza będą mogli dostać się tylko z kierunku ul. Kieleckiej.

Z ul. Śląskiej w lewo w ul. Warszawską skręcić będą mogły jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich. Dodatkowo przez skrzyżowanie ul. Śląskiej z al. Piłsudskiego (Węzeł im. Franciszki Cegielskiej) w kierunku Chyloni przejechać będzie można jedynie poprzez wiadukt przebiegający nad jezdnią przy al. Piłsudskiego. Zamknięta zostanie możliwość wyjazdu z ul. Zjazdowej na ul. Witomińską.

Na skrzyżowaniu ulic Kieleckiej, Rolniczej, Witomińskiej i Konwaliowej nie będzie można skręcić w lewo z ul. Kieleckiej w ul. Konwaliową, a z ul. Witomińskiej będzie można wyjechać tylko w prawo w ul. Rolniczą.

Komunikacja miejska
Podobnie jak w ubiegłych latach zostanie uruchomiona linia autobusowa nr 390. Autobusy tej linii kursować będą co kilka minut od dworca kolejowego Gdynia Główna ulicami Dworcową, 10 Lutego, Władysława IV, Piłsudskiego, Śląską, Warszawską i Witomińską do cmentarza.

Dodatkowo w tym roku zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa nr 392 kursująca od pętli przy ul. II Morskiego Pułku Strzelców ulicami Wielkokacką, Małokacką, Olimpijską, Sportową, Górskiego, Droga Gdyńska, Śląską, Warszawską i Witomińską do cmentarza. Linia ta kursować będzie tylko 01.11 z maksymalną częstotliwością siedmiu i pół minuty.

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie Cmentarza Witomińskiego będą obowiązywały od środy, 31 października do czwartku 1 listopada

Parkowanie
W związku z uruchomieniem specjalnych linii autobusowych zachęcamy do korzystania z parkingów zlokalizowanych w Śródmieściu oraz przy ul. Górskiego i dojazdu do cmentarza autobusem.

Podobnie jak w ubiegłych latach parkować będzie można na pasie ruchu ul. Witomińskiej pomiędzy ul. Zielną a główną bramą cmentarza (po stronie cmentarza). Na końcu tego odcinka zostanie wyznaczony tymczasowy postój taksówek. Postój znajdujący się naprzeciwko budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnych zostanie zawieszony.

Parking zlokalizowany przy cmentarzu zostanie w całości przeznaczony na potrzeby osób niepełnosprawnych. Odcinek ul. Witomińskiej pomiędzy główną bramą cmentarza a ul. Warszawską zostanie objęty zakazem zatrzymywania się. Na parkingu zlokalizowanym przy bramie cmentarza będzie funkcjonowała pętla autobusowa.

Cmentarz przy ul. Spokojnej

Tymczasowa zmiana w organizacji ruchu w rejonie cmentarza będzie obowiązywała od środy, 31 października do piątku, 2 listopada.

Obie strony ul. Spokojnej, od skrzyżowania z ul. Wielkopolską do drogi dojazdowej do cmentarza, jak i ul. Spokojna zostaną objęte zakazem zatrzymywania. Z wlotu ul. Spokojnej na skrzyżowanie z ul. Wielkopolską będzie można skręcić tylko w prawo.

Kierowcy będą mogli parkować na parkingu zlokalizowanym przy ul. Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.

Tymczasowa zmiana w organizacji ruchu w rejonie cmentarza będzie obowiązywała od środy, 31 października do piątku, 2 listopada.

Cmentarz Marynarki Wojennej na Oksywiu

Organizacja ruchu w rejonie cmentarza będzie identyczna jak w ubiegłych latach. W dniach 31.10- 02.11 na ul. Miegonia oraz na ul. Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.

Organizacja ruchu w rejonie cmentarza będzie identyczna jak w ubiegłych latach

Jak zachować się na drodze?

- Zachęcamy wszystkich wybierających się na cmentarze do skorzystania z komunikacji miejskiej. Dla tych, którzy zdecydują jechać własnym autem, mamy kilka ważnych wskazówek – mówi podinsp. Adam Gruźlewski z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.
 • Tylko trzeźwy i przestrzegający przepisów prawa drogowego kierowca dojedzie bezpiecznie do celu.
Przed wyjazdem sprawdź:
 • czy masz przy sobie wymagane dokumenty,
 • czy twój samochód jest sprawny technicznie i odpowiednio przygotowany,
 • czy leki, które zażywasz pozwalają na bezpieczne kierowanie pojazdem.
Kierowco, zachowaj ostrożność w rejonach cmentarzy.
 • stosuj się do poleceń policjantów i innych przedstawicieli służb porządkowych,
 • samochód parkuj na wyznaczonych parkingach, nie staraj się podjechać pod bramę cmentarza,
 • korzystaj z komunikacji miejskiej,
 • nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w zaparkowanym samochodzie,
 • zwracaj baczną uwagę na pieszych poruszających się w rejonach cmentarzy.
Do zaleceń policji powinni zastosować się także piesi:
 • Chcesz być widoczny i bezpieczny na drodze - używaj odblasków. Posiadając jakiekolwiek element odblaskowy po zmroku jesteś widoczny dla kierującego z odległości około 150 metrów. Gdy nie posiadasz odblasku kierowca zobaczy Cię dopiero w odległości 30 metrów. Swoją widoczność na drodze poprawisz również ubierając jasną lub jaskrawą odzież.
Każdy pieszy powinien zachować ostrożność w rejonach cmentarzy:
 • stosować się do poleceń policjantów i innych przedstawicieli służb porządkowych,
 • zwracać baczną uwagę na poruszające się pojazdy,
 • w przypadku poruszania się po poboczu drogi iść lewą stroną,
 • nie wchodzić na drogę bezpośrednio przed jadącym pojazdem,
 • nie wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody, ograniczającej widoczność drogi.