1341 (1041) 2018-10-26 - 2018-11-08

XX Tradycyjne Zaduszki Jazzowe

2 listopada o godz. 19.00 w kościele franciszkanów (ul. Ujejskiego 40) rozpoczną się XX Tradycyjne Zaduszki Jazzowe.
Zaduszki Jazzowe to piękny polski zwyczaj, mający swój początek w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku. Wówczas jazz, jako muzyka wroga ideologicznie (okres socrealizmu w sztuce), był zakazany. Muzycy zbierali się w prywatnych mieszkaniach i grali dla wtajemniczonych słuchaczy. W okresie Zaduszek takie spotkania miały miejsce w Krakowie, gdzie muzycy tworzyli historię polskiego jazzu. Na fali odwilży popaździernikowej jazz wyszedł z okresu katakumbowego i odtąd Zaduszki Jazzowe odbywają się corocznie już w oficjalnej formie, pozwalając na uczestnictwo szerszemu gronu odbiorców.
Muzycy poświęcają swój czas i dzielą się ze słuchaczami owocem swojego talentu, nie pobierając gaży. Chcą przede wszystkim upamiętnić zmarłych już kolegów i mistrzów różnych gatunków muzyki – jazzu, bluesa, rocka, reagge i innych.
Zaduszki jazzowe w Kościele oo. Franciszkanów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Gdyni. Wpisały się w kalendarz ważniejszych oczekiwanych dorocznych. koncertów. Gromadzą wielopokoleniowe grono słuchaczy wypełniających po brzegi nawę kościoła.
Wstęp wolny.