1345 (1045) 2018-11-30 - 2018-12-06

Grudzień w Muzeum Miasta Gdyni

„Grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły”. Tak brzmi popularne ludowe powiedzenie o tym ostatnim w roku miesiącu. Tak naprawdę jednak jest to dla wielu z nas najprzyjemniejszy czas w roku, wypełniony rodzinną atmosferą, zimowymi spacerami, prezentami i przepysznymi potrawami. To wreszcie czas odpoczynku, na który tak bardzo czekamy.
Zanim jednak rozsiądziemy się do świątecznych stołów warto przygotować odpowiednią świąteczną dekoracje. Podczas wydarzeń z cyklu „Akcja Choinka” rodzinnie przygotujemy choinkowe ozdoby i nieszablonowe dodatki dla domu i najbliższych.
Nic nas jednak nie wprowadzi w świąteczny nastrój tak jak nowa wystawa czasowa pt. „Wesołych świąt” poświęcona graficznym pocztówkom z poprzedniego wieku. Ekspozycja jest fascynującą podróżą do czasów beztroskiego dzieciństwa. Czasy, w których powstawały te małe arcydzieła, bezpowrotnie minęły, jednak przesłanie prezentowanych pocztówek jest wiecznie aktualne. Radość, miłość, szczęście, tęsknota, nadzieja oraz wyjątkowa atmosfera Świąt Bożego Narodzenia przebijają zarówno z projektów graficznych autorstwa m.in. Grzegorza Rosińskiego (twórca Thorgala), Józefa Wilkonia czy Marii Uszackiej, jak i z treści zamieszczanych przez nadawców świątecznych kartek. Wernisaż odbędzie się 6 grudnia o godz. 18.00.
W grudniu będą kontynuowane cykle wykładów. 13 grudnia, w ramach cieszącego się ogromnym zainteresowaniem wydarzenia „Instrukcja obsługi dizajnu” dr Hubert Bilewicz opowie o państwowotwórczej roli projektowania w II RP. Warto wspomnieć również o spotkaniu z Zofią Marią Smalewską, autorką powieści „Saga rodziny Grzeszczaków”, które odbędzie się 14.12 o godz. 18.00.
Muzeum Miasta Gdyni to także tradycyjne oprowadzania kuratorskie po wystawach: „Przemoc i Pamięć” (2.12), „Wesołych świąt” (9.12, 23.12) oraz „Gdynia - dzieło otwarte” (16.12, 30.12).
Więcej na www.muzeumgdynia.pl.

ikona