1345 (1045) 2018-11-30 - 2018-12-06

Mikołajki po gdyńsku

Gdyńskie Mikołajki 2018 odbędą się tradycyjnie 6 grudnia na pl. Grunwaldzkim – start o godz. 17.30. Gdynię odwiedzi Święty Mikołaj. Nasz wyjątkowy gość, pomimo wielu świątecznych obowiązków, z radością przyjął zaproszenie miasta i jak co roku spotka się z najmłodszymi mieszkańcami. Obiecał, że w ten szczególny dzień zadba o to, aby wszystkie dzieci miały uśmiech na twarzy.

Na mikołajkowym spotkaniu obecny będzie również prezydent Wojciech Szczurek, który wspólnie ze Świętym Mikołajem wręczy dzieciom słodkie upominki.
6 grudnia na placu Grunwaldzkim od godz. 17.30 na dzieci czekać będzie szereg atrakcji, między innymi wspólne śpiewanie pastorałek z podopiecznymi Teatru Muzycznego Junior oraz bajkowe występy aktorów z Bałtyckiego Teatru Różnorodności. Magiczną atmosferę wyczaruje anielski orszak szczudlarzy, a nieodłączni pomocnicy Świętego Mikołaja: Psotnik, Piękniś i Wstydniś zadbają o wspaniałą zabawę i radosny nastrój. Oczekiwanie na Mikołaja umili gorąca czekolada. Tego wieczoru plac Grunwaldzki rozbłyśnie blaskiem świątecznych iluminacji, przygotowanych specjalnie na tę okazję, a niebo nad Gdynią rozjaśni pokaz sztucznych ogni.

Mikołajkowe atrakcje przygotowały również miejskie instytucje.
W tym roku Mikołajki w Akwarium Gdyńskim będą trwać aż 4 dni. Od 6 do 9 grudnia obowiązywać będzie 20% rabatu na wszystkie bilety dla osób odwiedzających Akwarium z dziećmi (do 18. roku życia).
W dzień Mikołajek (6.12) każdy odwiedzający ekspozycję otrzyma drobny upominek, który będzie można odebrać na stoisku obok sklepiku.
Dodatkowo zorganizowane zostaną EKO-warsztaty pt. „Twórcze pakowanie prezentów”, które pozwolą na połączenie magii Świąt z kreatywnym wykorzystaniem foliówek i innych przedmiotów. Wszystkie grupy, które tego dnia będą brać udział w zajęcia edukacyjnych, odwiedzą pomieszczenie hodowlane rekinów żarłaczy rafowych czarnopłetwych.
8 i 9 grudnia trwać będzie mikołajkowy weekend w Płetwusiowie, czyli sali przedszkolnej. Zorganizowane zostaną półgodzinne warsztaty przyrodnicze dla dzieci od 4 do 6 lat pt. „Tajemnica rafy koralowej”. Dzieci poznają mieszkańców rafy koralowej wcielając się w rolę najeżki, kraba, konika morskiego lub rekina. Nie zabraknie także morskich bohaterów znanych bajek. Warsztaty skierowane są do osób indywidualnych i rozpoczną się o godz. 12.00, 13.00 oraz 14.00. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr. tel. w Centrum Edukacji 58 732 66 20. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Udział w warsztatach jest w cenie biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego.
***
Rada Dzielnicy Oksywie oraz Klub 3. Flotylli Okrętów z okazji Mikołajek zapraszają na „Zabawę na królewskim dworze” 8 grudnia o godz. 10.00 do Sali Widowiskowej 3. Flotylli Okrętów (kino Grom, ul. Rondo Bitwy pod Oliwą, Oksywie).
W programie spektakl teatralny Gdyńskiego Centrum Kultury pt. „Księżniczka na ziarnku grochu” oraz animacje i Mikołaj z niespodzianką.
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w siedzibie Rady przy ul. Godebskiego 8 (SP nr 33) w dniach 3-5.12 w godz. 16.00-18.00.
***
Gdyńskie Centrum Filmowe (pl. Grunwaldzki 2) zaprasza 6 grudnia o godz. 9.00, 10.45 i 12.30. na filmowe Mikołajki dla zorganizowanych grup szkolnych. W programie trzy filmy familijne: „Miśków 2-óch w Nowym Jorku”, „Pettson i Findus – najlepsza gwiazdka”, „Misja Yeti”.
Bajki nie mają ograniczeń wiekowych.
Dla chętnych zaplanowano również warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonają ozdoby i kartki świąteczne. Prace trafią na filmową choinkę wyeksponowaną w Gdyńskim Centrum Filmowym. Zajęcia plastyczne potrwają około 45 minut. Liczba miejsc jest ograniczona.
Rezerwacja miejsc na seanse filmowe oraz zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są pod adresem: kino@gcf.org.pl oraz telefonicznie: 570 366 391.
Pokazy są płatne, obowiązują bilety grupowe (11 zł/osoba), a opiekunowie grup wchodzą na seans bezpłatnie.
Koszt udziału w warsztatach plastycznych jest już w cenie biletu na film.
***
Teatr Miejski (ul. Bema 26) jak co roku świętuje „Mikołajki” z dziećmi i ich rodzicami. Zaprasza na spektakle, warsztaty i zachęca do udziału w minisesji zdjęciowej z baśniowymi postaciami.
Od 5 do 12 grudnia zagra „Królową Śniegu” Hansa Christiana Andersena w reż. Krzysztofa Babickiego. Szczególnym dniem w mikołajkowym harmonogramie będzie sobota 8 grudnia. To wówczas do teatru zawita dwójka Elfów, która wraz z dziećmi wprawi w ruch świąteczną Fabrykę Lalek. Najmłodsi wykonają kukiełki i pacynki pod okiem artystów: Agnieszki i Jacka Bałów, a następnie na drodze improwizowanej zabawy poznają podstawy animacji lalkowej.
Warsztaty są skierowane do dzieci w wieku od 3 do 9 lat (z 1 opiekunem).
Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Zgłoszenia do 4 grudnia włącznie na adres: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Udział w zajęciach oznacza wyrażenie zgody na udostępnianie swojego wizerunku.
Mikołajkowy harmonogram (8 grudnia):
12.30-14.30 – Świąteczna Fabryka Lalek: warsztaty teatralno-plastyczne,
16.00 – spektakl „Królowa Śniegu” (brak miejsc),
17.15 – wspólne zdjęcie dzieci z aktorami po spektaklu „Królowa Śniegu”.
***
Gdyńskie Centrum Kultury (ul. Jana z Kolna 25) zaprasza:
– 4 grudnia o godz. 18.00 na spektakl „Księżniczka na ziarnku grochu” w reż. Tomasza Podsiadłego. Niezwykle zabawna, a przy tym nieco ironiczna historia księżniczki Pirlipatki i księcia, który nie potrafi sobie znaleźć żony. Spektakl dla dzieci powyżej 4. roku życia.
Bilety: 25 zł.
– 6 grudnia o godz. 9.00 i 11.00 na spektakl „Superświetnie” Szymona Jachimka w reż. Magdaleny Bochan-Jachimek. Spektakl grupy „W Kaczych Butach” to bajka dla dzieci i opowieść dla dorosłych.
Bilety: 20 zł.
***
Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza na Mikołajki Experymenciaków.
6 grudnia najmłodsi amatorzy nauki, czyli dzieci w wieku od roczku do pięciu lat, wraz z opiekunami odkryją krainę świątecznej zabawy. W ramach pięciu specjalnie przygotowanych zakątków: muzycznego, ruchowego, logopedycznego, plastycznego oraz zabaw manipulacyjnych, na małe elfy czekać będzie Domek Skrzatów czy Tęczowa Kryjówka. Wraz ze Świętym Mikołajem, maluchy pobawią się i poćwiczą w ramach zajęć logorytmicznych. Wyłącznie od kreatywności i entuzjazmu dzieci będzie zależało udekorowanie experymentalnej choinki oraz stworzenie oryginalnych, naukowych podarunków. Dodatkową atrakcją będą warsztaty Zumba Kids przeprowadzone przez trenerki MTV Dance Fit.
Świąteczna zabawa dla najmłodszych planowana jest 6 grudnia w dwóch odsłonach: o godz. 10.00 i 16.30. Bilety w cenie 18 zł obejmują udział opiekuna z dzieckiem w zabawie oraz wstęp na wystawę. Szczegóły na stronie www.experyment.gdynia.pl.
***
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na mikołajkową promocję od 3 do 7 grudnia na lekcje muzealne za symboliczną złotówkę od grupy.
Kontakt: Małgorzata Derlacz-Chmielowiec, e-mail: malgorzata.chmielowiec@muzeummw.pl, tel. 885 505 811.
***
Fundacja Aktywnie i Zdrowo i Gdynia Rodzinna zaprasza najmłodszych (dzieci przedszkolne i dzieci klas I-V) na wspólną zabawę mikołajkową z Arką Gdynia Basket Woman.
Tego dnia dzieci wykonają ręcznie robione ozdoby świąteczne, drużyna Basket Woman zadba o aktywność fizyczną najmłodszych, Młodzieżowy Dom Kultury przedstawi część artystyczną, symulator żeglarski dostarczy wrażeń z żeglowania na sucho, będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcia z fotobudki.
Nie zabraknie również Mikołaja, Elfów i Renifera.
***
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 6 grudnia o godz. 10.30 na wykład dla najmłodszych połączony z warsztatami plastycznymi „Gdyński Mikołaj”.
Mało kto wie, że Święty Mikołaj regularnie odwiedza Gdynię, nie tylko w czasie świąt! Ponoć już wieki temu obserwowano jak czyni cuda w dzielnicy Chylonia.
Gdzie można go obecnie spotkać i jaki ma związek z rybakami gdyńskimi?, Jak obchodzono mikołajki na przestrzeni wieków?, Jakie potrawy spożywano zimą w dawnej Gdyni? Jakie stroje szyto… ze spadochronów i co łączy francuskie kontenerowce z reniferami?
Opowieści świąteczne, które będzie prezentować znawca Gdyni Michał Miegoń, połączone zostaną z warsztatami plastycznymi.
Wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy: zapisy@muzeumgdynia.pl, 58 662 09 36/37/38.
***
Biblioteka Gdynia również przygotowała dla czytelników mikołajkowe atrakcje.
4 grudnia o godz. 17.00 Biblioteka Obłuże (ul. Boisko 6) zaprasza dzieci, wraz z rodzinami na mikołajkowe przedstawienie „Dziadek do orzechów” w wykonaniu Teatru Duet z Krakowa. Po spektaklu dzieci czeka spotkanie z Mikołajem i wręczenie małych upominków.
Biblioteka Wzgórze (Bpa. Dominika 3) zaprasza 6 grudnia o godz. 17.30 na Bajki z metra dla dzieci od 3. roku życia razem z rodzicami.
Biblioteka Chylonia „pod Żabką” (ul. Kartuska 20B) zaprasza na mikołajkowe spotkanie 6 grudnia o godz. 17.30. W programie: głośne czytanie mikołajkowych opowieści, zajęcia plastyczno-techniczne i zręcznościowe oraz zagadki), a także słodki poczęstunek dla dzieci.
Biblioteka z Pasją (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza 6 grudnia o godz. 18.00 na Christmas Jam Session. Do dyspozycji: teksty, pianino, gitara elektryczna, flety proste i drobne perkusjonalia (cymbałki, trójkąt, tamburyn, marakasy, kastaniety, jajka-grzechotki i inne).
Mile widziane własne instrumenty.

ikona